Menüye ulaşmak için tıklayınız Sayfa içeriğine ulaşmak için tıklayınız

TTKOM Bloomberg: TTKOM TI Reuters: TTKOM IS

TTKOM Bloomb​erg: TTKOM TI Reuters: TTKOM IS

Müşterilerine mobil, genişbant, veri, TV, sabit ses ve yakınsama teknolojileri alanında yenilikçi hizmetlerini “Türk Telekom” tek markası altında sunan Türk Telekom Grubu dünya standartlarında entegre telekomünikasyon ve teknoloji hizmetleri sağlayıcısıdır. Türkiye 80 milyonu aşkın, büyüyen nüfusu ve artan hane halkı sayısı ile EMEA bölgesindeki en büyük telekom piyasalarından biri konumundadır.

Türk Telekom Hakkında

 • Türk Telekom 2005’te özelleştirildi ve 2008’de halka arz edildi; artan verimlilik ve genişleyen hizmet yelpazesi ile sonuçlanan başarılı bir değişim yaşadı.
 • Türk Telekom Grubu, mobil, genişbant, TV ve sabit ses ürün ve hizmetlerini “Türk Telekom” tek marka çatısı altında bir araya getirmiştir.
 • Ana iş kollarını destekleyen ve üçüncü taraf satışları ile sermaye değeri sağlayan, hepsi iyi konumlanmış güçlü iştirak portföyüne sahiptir.
 • Türk Telekom 274 bin kilometrelik fiber ağıyle Türkiye’nin 81 ilini kapsamaktadır.

Finansal ve Operasyonel Gelişmeler

 • Konsolide gelir halka arzdan bu yana en yüksek yıllık gelir artış oranı olan %19 artışla 5,4 milyar TL’ye ulaştı. UFRYK 12 geliri hariç tutulduğunda, konsolide gelir büyümesi, yıllık %17 oldu.
 • Konsolide FAVÖK, yıllık bazda %34 artarak 2,3 milyar TL’ye yükselirken %42 seviyesinde güçlü FAVÖK marjı gerçekleşti. Faaliyet karında da büyüme oranı hızlanarak yıllık bazda %34 oldu.
 • Dönem içerisindeki elverişsiz kur hareketleri nedeni ile 3Ç’18 net zararı 2,8 milyar TL olarak gerçekleşti. Öte yandan, döviz ve döviz türev etkileri hariç tutulduğunda net kar 1,0 milyar TL oldu.
 • Türk Telekom toplam abone sayısı, 3Ç’18’deki 1,2 milyon net abone kazanımı ile 44,7 milyona ulaştı. Abone bazındaki yıllık büyüme hızlanarak 3Ç’17’deki %5,1 oranından 3Ç’18’de %10,4’e yükseldi. Bu oran, halka arzdan itibaren gerçekleşen en yüksek yıllık büyüme oranı oldu.

Ortaklık Yapısı

ORTAKLIK YAPISI

Not: Türkiye Varlık Fonu’nun %1,68 oranında halka açık hissesi bulunmaktadır.

2018 Öngörüsü

 • Yaklaşık %13 Konsolide Gelir Büyümesi*
 • 8,0 milyar TL -8,2 milyar TL seviyelerinde FAVÖK
 • Yaklaşık 4,2 milyar TL yatırım harcaması

* UFRYK 12 hariç

Türk Telekom 1 Ocak 2018 itibariyle UFRS 15 ve UFRS 9 muhasebe standartlarını uygulamaya başlamıştır. Daha detaylı bilgi web sitemizdeki “Finansal Dipnotlar” & “Özet Finansal ve Operasyonel Veriler” dokümanında yer almaktadır.

Gelir Dağılımı (2018 Ç3)

Gelir Dağılımı (2015 YS)

Grup Şirketleri

GRUP ŞİRKETLERİ

Turk Telekom Grubu mobil, sabit ses, genişbant ile TV ürün ve hizmetlerini “Türk Telekom” tek marka çatısı altında bir araya getirirken, TTNET A.Ş. ve TT Mobil İletişim Hizmetleri A.Ş. tüzel kişilikleri korunmaktadır.

Sabit Genişbant

Sabit hat performansı

Mobil

Mobil

TV

TV

Sabit Ses

Sabit Ses

Satış Geliri Performansı (milyon TL)

Finansal Performans

Özet Finansallar

Finansal Performans​​​​​​
Lütfen kişisel notunuzu ekleyin Eklediğiniz notları sadece siz görebilirsiniz.
GÖNDER

Bu sayfadaki notlarınız

FAALİYET RAPORU

PDF

ÖZET BİLGİPDF (912KB)

FAVORİLERİM & NOTLARIM

Twitter'da Takip Et