Menüye ulaşmak için tıklayınız Sayfa içeriğine ulaşmak için tıklayınız

Kurumsal Sosyal Sorumluluk

Türk Telekom Kurumsal Sosyal Sorumluluk Yaklaşımı: “Herkes için erişilebilir iletişim”

Türk Telekom, sürdürülebilir ekonomik büyüme ve toplumsal kalkınma için temel itici güç olan bilişim teknolojilerini Türkiye’nin her köşesinde kullanıma sunmaktadır.

Türk Telekom, geliştirdiği ürün ve hizmetlerin yanı sıra ekonomik, sosyal, bölgesel veya fiziksel sebeplerle toplumsal hayata katılamayan tüm kesimlerin bilgiye erişimine katkıda bulunmayı kurumsal sorumluluğu olarak görür ve “herkes için erişilebilir iletişim” prensibi ile çalışmalar yürütmektedir.

Türk Telekom iş yapış şekli ve kurumsal sosyal sorumluluk projeleri ile Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma hedeflerini desteklemektedir.

İnternetle Hayat Kolay, Telefon Kütüphanesi, Günışığı, Okulumda Günışığı, Sesli Adımlar, Yeni Nesil Gelecek Projesi, Gelecek Köprüsü, Türk Telekom Okulları, Türk Telekom Amatör Spor Kulüpleri gibi projelerimiz, “Türkiye’ye Değer” markası kapsamında hayat bulmaktadır.

İnternetle Hayat Kolay Projesi: 50.000 kişi internet okuryazarı oldu

İnternetle Hayat Kolayİnternetin sunduğu olanakları yeterince tanımayan ve bu olanaklardan faydalanamayan kişilerin internet okuryazarlığı eğitimleri ile online dünya ile tanışmalarına öncülük eden “İnternetle Hayat Kolay” projesi, Türk Telekom, Habitat Derneği ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliği ile uygulanmaktadır.

Bölgesel ve ekonomik eşitsizlikleri ortadan kaldırarak herkesin bilgiye erişimde eşit olanaklara sahip olmasını amaçlayan projenin hedef grubunu kalkınmada 81 ilde yaşayan, 25 yaş üstü, internet kullanma becerileri olmayan ya da çok sınırlı olan yetişkinler oluşturmaktadır. Hedef grupta kadınlara öncelik verilmektedir. 2014 yılında başlatılan projenin ilk fazında toplam 50 bin kişi internet okuryazarı olmuştur.

Türk Telekom İnternetle Hayat Kolay projesinin Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Kapsayıcı İş Modellerine örnek gösterilmesi nedeni ile 2013 yılında BM kuruluşu Business Call to Action'a (BCtA) Türkiye’den kabul edilen ilk şirket olurken, proje BM tarafından 2014 yılının 20 örnek projesi arasına alınmıştır. 2015 yılında New York’ta gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Haftası kapsamında düzenlenen “Sosyal Fayda Zirvesi”nde ‘Dijital Vatandaşlık’ panelinde dünyaya örnek gösterildi. 2016 yılında Harvard Business Review dergisinde makaleye konu olan proje, Türkiye’den bu alanda tek örnek olarak “The Guardian” gazetesine de haber olmuştur. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) ile Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı’nın (UNCTAD) ortak düzenlediği “Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi 2017’de (WSIS) sürdürülebilirlik temalı konferansına başarılı uygulama olarak davet edilmiştir. 2018 yılında Arjantin’de düzenlenen G20 Zirvesi’nde Kapsayıcı İş Modelleri Ağı (Inclusive Business Action Network – iBAN) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (United Nations Development Programme – UNDP) tarafından hazırlanan raporda, 2018’de gerçekleştirilen en iyi 47 proje arasına girmiştir.

Telefon Kütüphanesi: Kitaplar konuşuyor, engeller yok oluyor

Telefon KütüphanesiTürk Telekom, 2011 yılında bilgiye erişimde fırsat eşitliği ilkesinden hareketle Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) iş birliği ile Türkiye’nin ilk Telefon Kütüphanesi’ni hayata geçirmiştir. Telefon Kütüphanesi Projesi ile sesli kitaplar ve içerikler 0 800 219 91 91 numaralı telefon üzerinden görme engelli Türk Telekom müşterilerine ev telefonları üzerinden ücretsiz olarak sunulmaktadır. Görme engelli kitapseverler GETEM’e üye olduktan sonra aldıkları şifreleri ile sesli kitaplara ücretsiz olarak erişebilmektedir.

Görme engelliler için telefonda sesli kitap ve içerik hizmetleri olan Telefon Kütüphanesi’nde şiirden romana, tarihten kişisel gelişime, deneme sınavlarından, betimlemeli filmlere 50’den fazla kategoride binin üzerinde sesli kitap ve içerik bulunmaktadır. Kullanıcılar dinledikleri kitaba daha sonra kaldıkları yerden devam edebilmekte, kitabı ileri veya geri alabilmekte, daha hızlı veya yavaş dinleyebilmekte ve sesli menü ile aradıkları kitaba daha hızlı ulaşabilmektedir.

Telefon Kütüphanesinde ayrıca dünyaca ünlü 20 adet sesli betimlemeli tablo sergilenmektedir.

Görme engellilerin gündemi takip edebilmesi için Anadolu Ajansı gündem haberleri de eşzamanlı olarak kütüphanede yer almaktadır.

Telefon Kütüphanesi sesli içeriklerin yanı sıra para tanıma özelliği ile de görme engelli kullanıcıların hayatını kolaylaştırmaktadır. Uygulamanın bu fonksiyonu ekrana tutulan paranın miktarının sesli dinlenmesi yolu ile görme engellilerin, mağazalarda, marketlerde, takside, ihtiyaç duydukları her an, üstelik internet bağlantısına ihtiyaç duymadan ödemelerini güvenle yapabilmelerine imkan sağlamıştır. Uygulama bu özelliği ile Türkiye’nin ilk ve tek para tanıma uygulamasıdır.

Telefon Kütüphanesi lansmanından itibaren 7,5 milyon dakika dinlenmiş, mobil uygulaması 25 bin, görme engelliler için gönüllü kitap okumayı kolaylaştıran Kitaplara Ses uygulaması 24 bin kere indirilmiştir.

Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından düzenlenen Altın Pusula Türkiye Halkla İlişkiler Ödülleri’nde Telefon Kütüphanesi Tablolar Konuşuyor uygulaması ile Jüri Özel Ödülü’ne layık görülmüştür. Bilgiye erişimde fırsat eşitliğine ve eşitsizliklerin ortadan kaldırılmasına ve sağladığı katkı ile sürdürülebilir kalkınma hedeflerini destekleyen Telefon Kütüphanesi, dar gelirli-dezavantajlı grupların toplumsal hayata katılımına destek olması yönüyle Business Call to Action (BCtA) programına kabul edilmiştir. Avrupa'nın en prestijli ödüllerinden "European Excellence” ve “SABRE” ödüllerinde "Tablolar Konuşuyor" projesi Türkiye’nin En İyi Projesi Ödülü’ne layık görülmüştür.

Günışığı Projesi: Az gören çocuklar da hayata karışıyor

Günışığı2014 yılında başlayan Günışığı Projesi, az gören çocukların erken müdahale eğitimi ile başka birinin yardımı olmadan yaşamlarını sürdürmesini, görme engelliler okulu yerine kaynaştırma eğitimine devam etmesini amaçlamaktadır.

Ülkemizde belirli bir yüzdenin altında görme yeteneğine sahip tüm çocuklar "tamamen kör" olarak değerlendirilmekte ve görme engelliler okuluna gönderilmektedir. Günışığı Projesi ile görme engelli çocukların görme dereceleri tespit edilerek görme yetilerini kullanma konusunda bilinçlendirilmektedir. Günışığı Projesi, erken müdahale eğitiminin uzaktan alınabilmesini sağlayan tek örnektir. Türk Telekom'un teknoloji ve altyapısı ile bu eğitimin uzaktan verilmesi de mümkün kılınmıştır. Bugüne kadar 62 ilden 900 çocuğa az gören eğitimi sağlanmıştır. Projeye paralel olarak az gören çocukların işlevsel olarak görme becerilerini artırmalarına ve el-göz koordinasyonlarını geliştirmelerine katkı sağlamak üzere Türk Telekom tarafından tasarlanan Günışığı Oyunları bugüne kadar yaklaşık 2 bin kez indirilmiştir. Günışığı Oyunları, GSM sektöründe dünyanın en prestijli ödüllerinden Glomo GSMA 2018 ödüllerinde finale kalmıştır.

Günışığı Projesi, İngiltere'nin önde gelen ödül ve değerlendirme kuruluşlarından Awards Intelligence tarafından düzenlenen Best Business Awards Ödülleri’nde "En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi" ödülüne sahip olmuştur.

Okulumda Günışığı Projesi: Günışığı projesi artık okullara da ulaşıyor

Türk Telekom, Engelsiz Yaşama Derneği (EyDER) ile sürdürdüğü Günışığı projesine yeni bir boyut kazandırdı. Türk Telekom, projenin devamı niteliğindeki az gören çocuklar için “Okulumda Günışığı” projesini başlatmıştır. Proje kapsamında, Günışığı eğitimlerinden mezun olan az gören çocukların, engelsiz akranlarıyla birlikte devam ettikleri temel eğitim okullarındaki öğrenci, veli, öğretmen ve yöneticilere “Az Gören Eğitimi” konusunda eğitim verilmektedir. 2 yıl ve 4 eğitim sezonu boyunca sürecek eğitimler için Türkiye’nin farklı bölgelerinden 11 il 50 okul seçilmiştir. Proje süresi sonunda yaklaşık 5000 eğitimciye ulaşılması hedeflenmiştir.

Yapılacak teorik ve uygulamalı çalışmalarla, az gören çocukların gelişimleri desteklenerek tamamen kör ve az gören arasındaki farkı gösteren eğitsel uygulamalar yapılacak. Böylelikle engelsiz akranları ile aynı okullarda okuma şansı yakalayan Günışığı çocukları, bu okullardaki öğretmenlerin bilinçlendirilmesiyle eğitim hayatlarına tüm engeller ortadan kaldırılarak olarak devam edecek. Okulumda Günışığı sayesinde, az gören kavramının ülke düzeyinde kabul görmesi de sağlanarak az gören çocukların tamamenkör zannedilmesi engellenecek.

İlk olarak belirlenen iller arasında Kars, İstanbul, Kütahya, İzmir, Siirt, Uşak, Ordu, Ankara, Eskişehir, Antalya ve Tekirdağ yer almaktadır. Yönetici, branş öğretmenleri ve destek öğretmenleri ile yapılacak uygulamalı dersler ve görsel sunumlarla; eğitsel değerlendirme ve eğitim süreçleri ile ilgili seminerler düzenlenecektir.

“Okulumda Günışığı” Projesi uygulama sonuçları okullar düzeyinde raporlandırılarak, Milli Eğitim Bakanlığı ile sonuçlar paylaşılacaktır. Okulumda Günışığı eğitimlerinin ve toplumsal farkındalığın giderek arttırılması hedeflenmektedir.

Sesli Adımlar Uygulaması: Görme ve işitme engellilere hareket kabiliyeti kazandırılıyor

Sesli Adımlar UygulamasıTürk Telekom’un geliştirdiği Sesli Adımlar, görme ve işitme engellilerin; AVM, Kampüs, Havaalanı gibi karmaşık yapılarda yardım almadan hareket edebilmelerini sağlayan bir akıllı telefon uygulamasıdır. Uygulama, görme engellilerin kamuya açık alanlarda bir başkasının yardımına ihtiyaç duymadan gitmek istediği yeri kendi kendine bulmasını veya o anda nerede olduğunu anlamasını sağlamaktadır. Proje, 2014 yılında hayata geçirilmiştir.

Operatör bağımsız olarak hizmete sunulan Sesli Adımlar uygulaması, başlangıçta sadece görme engellilere bulundukları mekânlarda, akıllı telefonları üzerinden sesli yönlendirme hizmeti sunarken; 2017 yılında işitme engelliler için de basit ikonlarla bu hizmeti sunar hale gelmiştir. Uygulama, içlerinde Chicago Lighthouse, İstanbul Teknik Üniversitesi, Kars Hükümet Konağı, Ulu Camii, San Francisco Lighthouse ile Gençlik ve Spor Bakanlığı gibi 47 farklı yapıda hizmete açılmıştır. Bugüne kadar yaklaşık 30.000’den fazla kişi tarafından indirilmiş ve 200.000’in üzerinde kullanılmıştır. Türkçe ve İngilizce olarak ücretsiz şekilde hizmet veren Sesli Adımlar uygulaması 2018 yılında, desteklediği dil sayısını Almanca ve Arapça ile genişletmiştir.

Yeni Nesil Gelecek Projesi

Yeni Nesil Gelecek ProjesiTürk Telekom proje ile Sanayi 4.0 sürecine Türkiye’nin adaptasyonunu hızlandırmak, Türkiye’de yazılım sektörünün büyümesi ve yenilik pazarının gelişmesine hizmet etmek ve aynı zamanda akıllı teknolojiler üretecek insan kaynağına yatırım yapmak hedeflenmektedir.

Proje Türk Telekom, Microsoft Türkiye ve Habitat Derneği işbirliği ile 2018 yılında hayata geçirilmiştir.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının ‘Dijital Türkiye Yol Haritası’nda belirlenen hedef aksiyonlardan yetişmiş insan, teknoloji, altyapı ve kullanıcılar başlıklarıyla örtüşmektedir.

Proje kapsamında 14 pilot ilde olmak üzere 81 ilde 35 gönüllü eğitmen tarafından meslek yüksekokulları ve meslek liselerinde okuyan 350 gence IoT kitleri kullanılarak 16 saatlik yüz yüze eğitimler verilmektedir.

Eğitimler aynı zamanda Microsoft Açık Akademi ve TT Akademi üzerinden herkese ücretsiz sunulmaktadır.

Gelecek Köprüsü Projesi

Gelecek Köprüsü Projesi ülkemizdeki sosyal hayata karışmış Suriyeli mültecilerin dil ve mesleki eğitimler ile topluma uyum sağlamasına ve ülkelerine geri dönmeleri halinde yaşamlarına sorunsuz devam edebilmelerine olanak sağlamak üzere Türk Telekom, İnsan ve Medeniyet Vakfı ve Sakarya Üniversitesi işbirliği ile 2018’de hayata geçirilmiştir.

Gelecek Köprüsü ProjesiProjeye ilk etapta sadece İstanbul’dan 7.000 başvuru yapılmış; başvuranlar arasından 400 kişi ile çalışmalara başlanmıştır. Eğitim konuları, Temel Türkçe eğitimi, Kodlama ve Web Tasarımı, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık, Gazetecilik ve Yazarlık olarak belirlenmiştir.

Projede 2018 yılı içinde 400 kişi dil ve meslek eğitimi almıştır.

Eğitim alanına dev yatırımlar

Türk Telekom, eğitim alanında bugüne kadar hayata geçirilen en büyük sosyal sorumluluk projelerinden birine imza atmaktadır. Türk Telekom Okulları projesiyle, çoğunluğu Doğu ve Güneydoğu Bölgelerinde olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında kurulan 54’ü okul, 78 Türk Telekom eğitim binasında öğrencilere modern bir eğitim ortamı sunulmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilen bu okullardan ve eğitim binalarından her yıl binlerce öğrenci mezun olmakta, buralarda okuyan başarılı ancak maddi durumu yetersiz öğrencilere her yıl Türk Telekom tarafından burs verilmektedir.

Amatör sporculara destek

Türkiye’nin geleceğine yatırım yapan Türk Telekom, sporun gençlerin gelişimlerine sağladığı olumlu katkıdan hareketle ülkenin dört bir yanında pek çok farklı kategoride amatör sporcuları desteklemektedir.

Basketboldan eskrime, atletizmden badmintona, 44 ilde 32 branşta spor yapan 5.312 sporcu arasında milli takıma seçilme başarısını göstererek Türkiye’yi yurt dışında temsil eden ve gurur kaynağı olan yüzlerce genç bulunmaktadır.​​​​​

Lütfen kişisel notunuzu ekleyin Eklediğiniz notları sadece siz görebilirsiniz.
GÖNDER

Bu sayfadaki notlarınız