Menüye ulaşmak için tıklayınız Sayfa içeriğine ulaşmak için tıklayınız

Su Yönetimi

Türk Telekom’da Su Kullanımı

Türk Telekom sürdürülebilirlik yaklaşımı çerçevesinde su kullanımını önemsemektedir. Şirket su tüketimini azaltmak için çalışmalar yürütmekte ve tüketimi yakından takip etmektedir.

Türk Telekom’un su tüketiminin azaltılmasına yönelik en önemli projesi Bina Merkezileştirme Projesi’dir. Bu kapsamda 2013’ten bu yana her sene bina kullanımlarını optimize ederek ve içerisinde insan çalışan bina sayısını azaltarak su kullanımını da azaltmıştır. Ayrıca, 2012 yılında ülke genelindeki tüm binalardaki bataryalara aeratör (perlatör) başlık takılarak su daha tasarruflu kullanılmaya başlanmıştır.

Yeni projelerde yatırım maliyeti yüksek olsa da fotoselli bataryalar kullanılarak boşa akan suyun azaltılmasına katkı sağlanmaktadır. Ayrıca 3 senedir faaliyette olan Ankara Genel Müdürlük’te bulunan “Aydınlıkevler Kule Binası”nda Gri Su Sistemi yer almaktadır. Bu sistem ile lavabolarda kullanılan suyun gerekli arıtma işlemlerinden sonra tekrar tuvalet rezervuarlarında kullanılması ile su giderlerinden tasarruf yapılmaktadır. Yine Kule Binada yağmur suyu depolanarak peyzaj sulamasında kullanılmaktadır.

Alınan aksiyonlar sonucunda Türk Telekom Grubu’nun su tüketim miktarında azalma trendi görülmektedir. 2019 yılında su tüketim miktarı 4 yıl öncesine göre %31 azalarak 389 bin m3’e gerilemiştir.

 

Yıl Tüketim Miktarı (m3)
2019 389 bin
2018 446 bin
2017 535 bin
2016 560 bin
​​​​​​​
Lütfen kişisel notunuzu ekleyin Eklediğiniz notları sadece siz görebilirsiniz.
GÖNDER

Bu sayfadaki notlarınız