Menüye ulaşmak için tıklayınız Sayfa içeriğine ulaşmak için tıklayınız

Argela

argela Kuruluş Yılı: 2004

Faaliyet Alanı: IT Ürün ve Yazılım Hizmetleri

Türk Telekom Ortaklık Payı: 100%

Web Sitesi: www.argela.com

Argela, 5G ve 5G’yi etkinleştiren teknolojiler başta olmak üzere, gelecek nesil telekomünikasyon teknolojileri konusunda bir araştırma, geliştirme ve inovasyon merkezi olarak faaliyet göstermektedir.

2004’te kurulan ve 2007’de Türk Telekom bünyesine katılan Argela, gelecek nesil telekomünikasyon teknolojileri için araştırma, geliştirme ve inovasyon faaliyetleri yürütmekte, 5G ve 5G’yi etkinleştiren teknolojiler konusunda fikri mülkiyet geliştirmektedir. Argela, geliştirdiği çözüm ve ürünlerini küresel pazarda telekom operatörlerine ve Türkiye’de ise diğer telekom şirketleri ile kamu ve savunma sanayii kuruluşlarına satışını gerçekleştirmektedir.

ProgRAN (Programlanabilir Radyo Erişim Ağları)

Argela’nın bir süredir üzerinde çalıştığı çözümlerinden biri olan ProgRAN, 5G teknolojileri için ölçeklenebilir ve esnek mimarisiyle geleceğin mobil iletişim ihtiyaçları için yüksek kapasiteli, kişiselleştirilmiş ağ ve hizmet çözümleri sunulmasına olanak sağlayacaktır.

Yazılım Tanımlı Ağlar (MİLAT) Projesi

2015’te Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile imzalanan anlaşma çerçevesinde Argela Türk Silahlı Kuvvetleri’nin siber güvenlik ihtiyaçlarını karşılayacak ve Kamu Güvenliği ve 5G proje altyapılarında kullanılacak Yazılım Tanımlı Ağlar çözümünü geliştirmeye 2016 yılında da devam etmiştir. Argela ProgRAN ve Yazılım Tanımlı Ağlar konularında 2016 yılında ABD Patent ve Marka Ofisi’ne birçok patent başvurusunda bulunmuş, ayrıca farklı boyutlarda ağlar ve uygulamalar için Yazılım Tabanlı Ağlar ve Ağ Fonksiyonlarını Sanallaştırma bazlı araçlar ve platformlar geliştiren “ON.Lab” Konsorsiyumu’na katılmıştır. Argela çözümleri ile ON.Lab’ın iki büyük projesinde aktif rol almaktadır. Argela, ON.Lab bünyesinde yazılım tanımlı ağlar, ağ fonksiyonlarının sanallaştırılması ve bulut teknolojilerinin üzerine inşa edilmekte olan 5G mimari tasarım projesi “M-CORD”da önemli katkılar yapan şirketlerden birisi olarak öne çıkmaktadır. Argela’nın bu projedeki ortakları ABD menşeli firmalar başta olmak üzere dünyanın önde gelen firmaları ve telekom operatörleridir.

Dördüncü Nesil Haberleşme Sistemi Geliştirme (ULAK) Projesi

2013’te ilk defa telekomünikasyon dışında bir sektöre yönelen Argela, Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın (SSM) Dördüncü Nesil (4G/4.5G) Haberleşme Sistemi Geliştirme (ULAK) Projesi’ni yapmaya uygun görülmüştür. Proje kapsamında Argela, iş ortakları ile birlikte dördüncü nesil mobil iletişim teknolojilerine sahip baz istasyonlarının tüm donanım ve yazılım bileşenlerini yurt içinde geliştirmektedir. Proje kapsamında geliştirilen LTE teknolojili baz istasyonları, hem mobil operatörlerin hem de kamu güvenliği kapsamında görev yapan kurumların kullanımına sunulacaktır. Türkiye’nin, mobil iletişim altyapısı ithal eden bir ülke konumundan ihracat yapan bir konuma ulaşması hedefinde, büyük bir kilometre taşı niteliği taşıyan proje, Türkiye’de LTE teknolojisinin yerli sermaye ile geliştirilmesini hedeflemektedir.

​​​​
Lütfen kişisel notunuzu ekleyin Eklediğiniz notları sadece siz görebilirsiniz.
GÖNDER

Bu sayfadaki notlarınız