Menüye ulaşmak için tıklayınız Sayfa içeriğine ulaşmak için tıklayınız

Türk Telekom International

assistt Gruba Katılma Yılı: 2010

Faaliyet Alanı: Toptan Veri ve Kapasite Hizmetleri Sağlayıcısı

Türk Telekom Ortaklık Payı: 100%

Web Sitesi: www.turktelekomint.com

Türk Telekom International, 40.000 km’yi aşkın fiber-optik şebeke omurgası ile Türkiye’nin ve Türk Telekom’un Avrupa ve Asya arasında bir telekomünikasyon köprüsü haline gelmesine önemli bir katkı sağlamaktadır.

Türk Telekom International, Türk Telekom’un uluslararası toptan ses ve data altyapı satış ve pazarlama faaliyetlerinden sorumlu iştirakidir. 2010 yılında gerçekleştirilen satın alma ile Türk Telekom Grubu’na katılan Şirket, 2013 yılına kadar Pantel International adı ile faaliyet göstermiş, 1 Mayıs 2013’te ise markasını Türk Telekom International olarak değiştirmiştir.

Merkezi Macaristan’da bulunan Türk Telekom International, iştirakleri ile birlikte Orta ve Doğu Avrupa, Türkiye, Orta Doğu, Kafkaslar, Orta ve Güney Asya bölgelerini de içine alan 40’tan fazla ülkede yerleşik operatörlere, alternatif taşıyıcılara, mobil operatörlere, kablo TV şirketlerine, internet servis sağlayıcılara ve kurumsal müşterilere tam kapsamlı internet veri hizmetleri, tek elden müşteri yönetimi, tümleşik ağ operasyonları, altyapı ve toptan ses hizmetleri sunmaktadır.

Türk Telekom International, ağırlıklı olarak Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde bulunan 40.000 km’yi aşkın fiber-optik şebeke omurgası ile Türkiye’nin ve Türk Telekom’un Avrupa ve Asya arasında bir telekomünikasyon köprüsü ve veri kavşağı haline gelmesine ve küresel konumunu güçlendirmesine önemli bir katkı sağlamaktadır.

Sadece bulunduğu coğrafyada değil, global ölçekte geniş bilinirliği olan Türk Telekom markasının gücünü arkasına alan Şirket, Orta Doğu ve Asya yönlü genişleme stratejisine 2016 yılında da devam ederek bölgedeki güçlü pozisyonunu daha da sağlamlaştırdığı gibi, portföyündeki ürün çeşitliliğini artırmaya yönelik iş birliği projeleri ile yeni gelir kaynakları da yaratmaktadır.

SEA-ME-WE-5

Türk Telekom International, SEA-ME-WE-5 konsorsiyumuna tam üye olarak katılmıştır. Güney Doğu Asya - Orta Doğu - Batı Avrupa kelimelerinin kısaltmasından türetilen SEA-ME-WE-5 kablo sistemi, 2016 yılsonunda hizmete girerek ve Asya’dan Avrupa’ya 20.000 kilometreden uzun bir mesafede 18 ülkeyi birbirine bağlamıştır. Kablo sistemi, toptan telekomünikasyon sektörünün en prestijli ödüllerinden olan Küresel Taşıyıcı Ödülleri’nde En İyi Denizaltı Proje ödülüne layık görülmüştür.

Türk Telekom International’ın konsorsiyuma katılması ile birlikte Marmaris, SEA-ME-WE-5 denizaltı kablo sistemine bir istasyon olarak eklenmiştir. Marmaris bağlantısı, Türkiye için,bölgesel veri köprüsü olma vizyonu açısından önemli bir adım olmakla kalmayıp, kablo üzerindeki diğer operatörler için de hem Türkiye üzerinden diğer ülkelere ulaşım hem de Batı Avrupa yönünde alternatif bir rota sağlayan kritik bir araç olmuştur.

Ödüller

  • Türk Telekom International, Capacity Magazine tarafından düzenlenen ve toptan telekomünikasyon hizmetleri alanında en prestijli ödül kabul edilen Küresel Taşıyıcı Ödülleri’nde “En İyi Yenilikçi SMS Servisi” ödülü ve “En İyi 4G Dağıtım” ödülü olmak üzere iki dalda ödüle layık görülmüştür.
  • En İyi Yenilikçi SMS Servisi ödülü Şirket’in, mevcut ses ve SMS servislerini güvenli ve yönetilebilir bir “Uygulamadan Kişiye – A2P” bulut iletişim platformuna taşıması sebebiyle, En İyi 4G Dağıtım ödülü ise, mobil 4G uluslararası dolaşım hizmetlerini çok kısa sürede 48 ülkede 70’ten fazla mobil operatör ile hayata geçirmesi sebebiyle kazanılmıştır.
Lütfen kişisel notunuzu ekleyin Eklediğiniz notları sadece siz görebilirsiniz.
GÖNDER

Bu sayfadaki notlarınız