Menüye ulaşmak için tıklayınız Sayfa içeriğine ulaşmak için tıklayınız

Türk Telekom International

assistt Gruba Katılma Yılı: 2010

Faaliyet Alanı: Toptan Veri ve Kapasite Hizmetleri Sağlayıcısı

Türk Telekom Ortaklık Payı: 100%

Web Sitesi: www.turktelekomint.com

Türk Telekom International, Uluslararası Veri, Internet, Fiber Optik Altyapı, Toptan Ses ve Mobil Dolaşım faaliyet ve operasyonlarından sorumlu Türk Telekomünikasyon A.Ş. Grup şirketidir. 2010 yılında gerçekleştirilen satın alma ile Türk Telekom Grubu’na katılan Şirket, 2013 yılına kadar Pantel International adı ile faaliyet göstermiş, 1 Mayıs 2013’te ise markasını Türk Telekom International olarak değiştirmiştir. Merkezi Macaristan-Budapeşte’de bulunan Türk Telekom International, 17 ülkede iştirak şirketleri ile birlikte faaliyet göstermektedir. Orta ve Doğu Avrupa, Türkiye, Orta Doğu, Kafkaslar, Orta ve Güney Asya ile Uzak Doğu bölgelerini de içine alan 40’dan fazla ülkede sabit ve mobil telekomünikasyon operatörlerine, uluslararası alternatif altyapı işletmecilerine, yurtiçi ve yurtdışı internet servis sağlayıcılara ve kurumsal şirketlere

  • Tam kapsamlı internet ve veri iletişimi,
  • IP Transit servisi,
  • Network planlama ve uygulama
  • Tümleşik ağ operasyonları,
  • Fiber optik altyapı ve erişim
  • Toptan seviyede uluslararası ve yerel ses hizmetleri
  • Mobil dolaşım (Roaming) ve servislerin yönetimi
  • Yurtdışı Bilgi Teknolojileri ve Telekomünikasyon danışmanlığı
  • Tek elden müşteri yönetimi hizmetleri sunmaktadır.

Türk Telekom International, ağırlıklı olarak Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde bulunan 40 bin km’yi aşkın fiber-optik şebeke omurgası ile Türkiye’nin ve Türk Telekom’un Avrupave Asya kıtaları arasında bir iletişim köprüsü ve veri kavşağı haline gelmesine ve küresel konumunu güçlendirmesine önemli bir katkı sağlamaktadır. Şirket 22 ülkede 72 varlık notası (PoP) ile birçok operatör ve şirkete internet ve IP servisi sunmaktadır.

Yurt dışındaki şirket ve operatörlere iletişim servisi ve ürünleri sunmanın yanı sıra 7 Tera Bit/Saniye kapasiteyle Türk Telekom’un uluslararası veri ve internet erişimini sağlamaktadır.

Sadece bulunduğu coğrafyada değil, global bazda geniş bilinirliği olan Türk Telekom markasının gücü ile Avrasya ölçeğinde genişleme ve yeni ürünleri portföyüne katarak 2017 yılında da bölgedeki güçlü pozisyonunu daha da artırmıştır. Sayısallaşan dünyada önemli bir pay sahibi olmaya ve müşterilerine daha farklı ürünler sunmaya yönelik yeni iş birliği projeleri ile faaliyet alanını genişletmektedir.

Sea-Me-We-5

Türk Telekom International, SEA-ME-WE Sistemi’nin beşinci nesil uluslararası denizaltı fiber optik kablo sistemi projesi olan, alanında lider 19 operatörün oluşturduğu SEA-MEWE- 5 konsorsiyumuna tam üye olarak katılmıştır. Şubat 2017 tarihinde İstanbul’da resmi lansmanı yapılan ve Singapur’dan Marsilya’ya uzanan SEA-ME-WE-5 denizaltı kablo sistemi 20 bin kilometre uzunluğa sahip olup Avrupa’da ilk karaya bağlantı noktası Marmaris’tir.

Marmaris Kara İstasyonu ile Türk Telekom ve Türk Telekom International fiber optik networkleri üzerinden İstanbul, Edirne ve yakın gelecekte Türkiye’deki diğer batı illeri, Türkiye’nin sınır bağlantıları ve Avrupa’daki Türk Telekom International fiber ağları ile Avrupa PoP’larına erişim imkanı sağlanmakta ve Akdeniz’den geçen SEA-ME-WE-5 Kablo Sistemine tam korumalı yedeklilik sağlayan bir güzergah oluşturulmaktadır. Bu güzergah üzerinde ilk aktivasyonlar 2017 yılı içinde gerçekleştirilmiş ve trafik taşınmaya başlanmıştır.

Yeni Avrupa-Asya Rotaları ve Bağlantılar

TASIM: Avrupa ve Asya arasında en az gecikmeli (minimum latency) telekomünikasyon linkini sağlayabilecek olan rotalar, karasal olarak Türkiye üzerinden Çin’e uzanan rotalardır. Türkiye, Gürcistan, Azerbaycan, Hazar Denizi, Kazakistan üzerinden Çin’e ulaşacak olan TASIM (Trans-Eurasian Information Super Highway) rotası ile ilgili teknik ve ticari detayların belirlenmesine yönelik konsorsiyum çalışmaları belirli bir düzeye gelmiştir. Bu proje ile Avrupa-Asya arasında kaliteli ve hızlı alternatifler oluşturulacağı gibi, denizaltı kablo sistemlerine erişim imkânı olmayan Kafkas ülkeleri, Doğu Avrupa ülkeleri ve Orta Asya Türk Cumhuriyetlerine de bağlantı imkânı sağlanacaktır.

AMEERS: Orta Doğu’da bölgesel operatörlerin ve Türk Telekom International’in bir araya gelerek oluşturduğu karasal fiber optik network konsorsiyum projesidir. Proje ile Avrupa ve Orta Doğu arasında, yüksek kaliteli, güvenli ve hızlı bir rota tesis edilmiştir. Önce Frankfurt- Dubai arasında bağlantı sağlayan rota, daha sonra konsorsiyuma yeni üye katılımı ile Singapur’a kadar uzatılmıştır.

Türkiye’nin internet çıkış noktalarının ve güzergahlarının çoklandırılması

İnsan hatasından veya doğal afetlerden kaynaklı Internet kesintilerinin etkilerini kısıtlamak amacıyla, Türk Telekom International şebekesinin Türkiye sınır çıkış noktalarının ve bu güzergahların çoklandırması çalışmaları 2017 yılı boyunca da devam etmiştir. Bulgaristan sınırındaki çıkışlara, yılın başında yeni bir çıkış noktası daha eklenmiştir. Bunun yanı sıra, Yunanistan sınırından da yeni bir çıkış noktası kullanıma alınmış, bu nokta sonrasında da alternatif güzergahlar faaliyete geçmiştir. İstanbul çıkışlı denizaltı kablosu Med-Türk’ün daha yüksek internet kapasiteleri taşıması amacıyla, altyapısının teknolojik olarak güncellemesi için gerekli çalışmalar yürütülmektedir.

Yeni Ürün ve Servisler

Şirket, 2017 yılında coğrafi genişlemeye ve hazırdaki güzergahları yedeklemeye yönelik projelerin yanı sıra özellikle IP ürünleri tarafında Türkiye’yi Uluslararası Veri Çekim Merkezi haline getirmek amacıyla çalışmalarda ve yatırımlarda bulunmuştur. Bu çalışmanın sonucunda, 2018 yılının ilk çeyreğinden itibaren uluslararası içerik sahibi şirketlerin Türk Telekom International altyapısı ile İstanbul’a ulaşmaları ve verilerini burada saklamaya başlamaları hedeflenmektedir. Bu servisten faydalanan içerik sahibi şirketlerin verilerini Türkiye içinde mevcut olan veri merkezlerinde saklamalarıyla verileri yurt dışına çıkıp tekrar Türkiye’ye girmek zorunda kalmayacak ve bu sayede TT grubu müşterileri de daha hızlı bir internet kullanımı tecrübesi yaşayacaklardır.

Ödüller

Türk Telekom International, Capacity Magazine tarafından düzenlenen ve toptan telekomünikasyon hizmetleri alanında en prestijli ödül kabul edilen Küresel Taşıyıcı Ödülleri’nde “Doğu Avrupa ve CIS Bölgesi En İyi Toptan Taşıyıcı” ödülü ve “En İyi Customer Testimony” ödülü olmak üzere iki dalda ödüle layık görülmüştür. Ayrıca, SEA-ME-WE-5 kablo sistemi de “En İyi Denizaltı Projesi” ödülünü almıştır. TTI, World Confederation of Businesses (WORLDCOB) tarafından The Bizz ödülüne layık görülmüştür. “Doğu Avrupa ve CIS Bölgesi En İyi Toptan Taşıyıcı ” unvanı, Türk Telekom International’ın uyguladığı yenilikçi ve vizyoner gelişim stratejisi ile Avrupa toptan telekom pazarının dört bir yanında gösterdiği olağanüstü performans nedeniyle Türk Telekom International’a verilmiştir. “En İyi Customer Testimony” ödülü ise, geniş bir coğrafyada, farklı ihtiyaç ve beklentilere sahip müşterilerine en iyi hizmeti sunan ve geçtiğimiz yıllar içinde yeni iş birlikleri ve öncü yaklaşımı ile sürekli büyüme sağlayan Türk Telekom International’ın, uluslararası toptan telekomünikasyon çevrelerinden gördüğü takdiri yansıtmaktadır.

Lütfen kişisel notunuzu ekleyin Eklediğiniz notları sadece siz görebilirsiniz.
GÖNDER

Bu sayfadaki notlarınız

FAALİYET RAPORU

PDF

ÖZET BİLGİPDF (912KB)

FAVORİLERİM & NOTLARIM

Twitter'da Takip Et