Menüye ulaşmak için tıklayınız Sayfa içeriğine ulaşmak için tıklayınız

Argela

argela Kuruluş Yılı: 2004

Faaliyet Alanı: IT Ürün ve Yazılım Hizmetleri

Türk Telekom Ortaklık Payı: %100

Web Sitesi: www.argela.com

Argela ve ABD’deki iştiraki Netsia, gelecek nesil telekomünikasyon teknolojileri araştırma, geliştirme ve inovasyon faaliyetleri yürütmekte; 5G konusunda teknoloji, ürün ve fikri mülkiyet geliştirmektedir.

Argela, 2004’te kurulmuş, 2007’de Türk Telekom bünyesine katılmıştır. Merkezi İstanbul’da olan Şirket’in Ankara’da da ofisi bulunmaktadır. Ayrıca Argela’nın 2008 yılında ABD’nin Sunnyvale kentinde kurulan ve Silikon Vadisi’nde faaliyet gösteren bir iştiraki (Netsia) bulunmaktadır. Argela, Netsia ile birlikte gelecek nesil telekomünikasyon teknolojileri ile ilgili Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları yürütmekte; 5G konusunda teknoloji, ürün ve fikri mülkiyet geliştirmektedir.

Argela; küresel pazarda telekom operatörlerine, Türkiye’de ise telekom şirketleri ile kamu ve savunma sanayii kuruluşlarına, geliştirdiği çözüm ve ürünleri sunmaktadır.

Argela, 5G teknolojileri başta olmak üzere, gelecek nesil telekomünikasyon teknolojileri konusunda ABD’de gerçekleştirdiği patent başvuruları ve geliştirdiği fikri mülkiyetlerle hem Türkiye’de, hem de dünyada katma değer yaratmaktadır.

Argela, 2019 yılında da yurt dışındaki bilinirliğini arttırmak ve müşteri portföyünü genişletmek amacıyla Japonya, Etiyopya, Kazakistan, Cezayir, Azerbaycan gibi birçok ülkede iş ortaklıkları geliştirmiştir.

Telekomünikasyon sektöründe bugünün ve yarının yüksek teknoloji ihtiyaçlarına yönelik geniş çözüm portföyü

Argela, yurt içinde savunma sanayii kuruluşları ile iş birliği içinde stratejik projeler geliştirmektedir. Şirket ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında 2013’te imzalanan Dördüncü Nesil Haberleşme Sistemi Geliştirme (ULAK) Projesi’nin ilk fazı başarıyla tamamlanmıştır. Ayrıca, 2015 yılında imzalanan MİLAT Projesi kapsamında da kamu güvenliği ağları için yazılım tanımlı ağlar projesi Aralık 2017 tarihinde başarı ile teslim etmiştir. Şirket, diğer kamu kurumları ve savunma sanayii kuruluşları ile birlikte savunma sanayine yönelik çeşitli projeler de yürütmektedir.

Argela’nın çözüm portföyünde programlanabilir baz istasyonu çözümleri (ProgRAN, vRAN), yazılım tanımlı ağlar, ağ performans izleme, abone analitikleri, abone memnuniyeti yönetimi, LTE baz istasyonları çözümleri, ayrıca SEBA (Software Enabled Broadband Access) gibi yazılım tanımlı sabit şebeke erişim çözümleri ve uygulamaları bulunmaktadır.

Argela ve iştiraki Netsia, Silikon Vadisi’nde bulunan ONF (Open Networking Foundation) ve dünya çapında faaliyet gösteren 3GPP, GSMA, Small Cell Forum gibi, bünyesinde dünyanın önde gelen şirketlerini barındıran kuruluşlarda aktif rol alarak teknolojiye yön veren ve açık kaynaklı geliştirme çalışmalarında liderlik rolünü üstlenmektedir.

Şirket, bu çalışmaların yanında, Avrupa Birliği Horizon 2020 ve Celtic projeleri kapsamında birçok üniversite ve şirket ile ortak çalışmalar yürütmektedir. Argela bu çalışmalar ile Türkiye’nin teknolojik gelişimine katkıda bulunurken, aynı zamanda Ar-Ge faaliyetleri için AB desteği ile fon da sağlamaktadır.

Argela’nın Türkiye’deki birçok üniversite ile ortak yürüttüğü çalışmalar arasında 5G, yazılım tanımlı ağlar, ağ fonksiyonlarının sanallaştırılması, siber güvenlik, kendi kendini organize eden mobil şebekeler ve büyük veri işleme gibi yeni nesil teknoloji projeleri yer almaktadır.

Yeni nesil RAN teknolojilerinde öncü çözüm vRAN

Argela’nın dünya çapında ses getiren patentli teknolojisi ProgRAN’ın kapsamı genişletilip üzerine ekleme yapılarak vRAN (5G için Radyo Erişim Şebekesi’nin Sanallaşması)’a dönüşmesi sağlanmaktadır. Argela’nın 5G alanında hayata geçirdiği ProgRAN çözümü, yeni nesil mobil şebekelerin sanal olarak dilimlere ayrılmasına, ağ kapasitesinin ihtiyaca göre etkin ve dinamik bir biçimde yapılandırılarak maksimum esneklik, verimlilik, performans ve güvenli şekilde yönetilmesini sağlamaktadır. Argela, uluslararası alanda birçok öncü telekom operatörünün başarıyla test etmiş olduğu ProgRAN tecrübesinden yola çıkarak, iştiraki olan Netsia’nın da katkısıyla, ProgRAN’ın özelliklerini de bünyesinde barındıran vRAN projesini hayata geçirmiştir.

vRAN, Yazılım Tanımlı ve Dilimlenebilir Sanallaştırılmış Radyo Erişim Şebekesi’ni ifade etmektedir. vRAN teknolojisiyle, bazı ana veya tüm temel bant işlevlerinin uzak radyo ünitesinden ayrıldığı ve hazır donanımlar üzerinde VNF’ler (Sanallaştırılmış Ağ İşlevi) olarak çalıştırıldığı bir Radyo Erişim Şebekesi hedeflenmektedir.

vRAN, bu yaklaşım ile toplam sahip olma maliyetinde düşüş, performans artışları ve ölçeklenebilirlik dahil birçok operasyonel fayda sağlamaktadır. Yazılım tanımlı sistemlerin ortak özelliklerinden biri ağ zekasının mantıksal olarak merkezileştirilmiş olmasıdır. Argela ve Netsia kritik öneme sahip bu alanı hedefleyerek O-RAN uyumlu RIC (Akıllı RAN Kontrolcü) ve RAN Ağ Dilimi Alt Ağ Yönetim İşlevi (RAN NSSMF) geliştirmelerini yapmaktadır. Argela ve Netsia, O-RAN konsorsiyumu bünyesinde oluşturulan teknoloji grupları içerisinde aktif rol alarak, uzmanlaşmış oldukları dilimleme özelliklerinin paydaşlar tarafından kullanılması için de yoğun çaba sarf etmektedir. Bugüne kadar vRAN test platformu yurt dışında İspanya’nın Telefonica, Amerika Birleşik Devletleri’nin Verizon, Fransa’nın Orange ve Japonya’nın KDDI operatörlerinin laboratuvarlarına kurulmuştur.

Sabit şebekeler için geleceğin genişbant erişim teknolojisi SEBA

Argela ve iştiraki Netsia mobil operatörlere yönelik çözümlerine ek olarak, sabit internet sağlayıcılarına yönelik çözümler de geliştirmektedir. Argela ve Netsia, ONF (Open Networking Foundation)’in Yönetim Kurulu Üyesi konumundaki Türk Telekom adına, AT&T, Deutsche Telekom, Telefonica ve NTT gibi şirketlerin de katkıda bulunduğu açık kaynaklı SEBA (Software Enabled Broadband Access) projesine destek vermektedir. Argela ve Netsia ONF bünyesinde oluşturulan teknoloji grupları içerisinde aktif yer almakta ve SEBA’nın ürünleştirilmesine ve özellik setinin zenginleştirilmesine katkı sağlamaktadır.

Argela ve Netsia bu ortak projenin üzerine kendi çalışmalarını gerçekleştirerek dünyada lider bir ticari ürün elde etmeyi hedeflemektedir. Netsia SEBA ismini taşıyacak çözüm, günümüzün sabit genişbant erişim teknolojisi olan pasif optik şebekenin (Passive Optical Network - PON) yazılım tanımlı olarak yönetilmesini amaçlamaktadır. Geliştirilen yönetim sistemi, sınır bulut veri merkezi temellidir. Bu sayede bilişim teknolojilerinde yıllardır kullanılan bulut bilişimin telekom operatörlerinin santral ofislerinde kullanılması sağlanmaktadır.

SEBA teknolojisinin temel amacı, OLT (Optical Line Terminal) ve ONT (Optical Network Unit) denilen farklı marka altyapı cihazlarının ortak yazılım birimleri ile yönetilmesini sağlayarak, operatörlerin sabit erişim sistemlerini planlarken OLT ve ONU cihazlarını aynı firmalardan tedarik etme zorunluluğunu ortadan kaldırmak; bununla birlikte operatörlerin faaliyet giderlerini ve yatırım maliyetlerini azaltmaktır. Geliştirilecek bu ürün ile birlikte ihtiyaç duyulacak kapasiteleri destekleyecek yeni PON şebeke teknolojilerine hızlıca uyum sağlanması hedeflenmektedir.

Birçok lider operatör 5G yol harita ve mimari planlarında, mobil erişimde ihtiyaç duyulan kapasite ve hız gereksinimlerinin, sınır bulut üzerindeki sabit erişim altyapısı ile sağlanacağını düşünürken; Argela ve Netsia, bu kapsamda SEBA’nın ilk saha kurulumlarının yapılmasında operatörler arasında öncü rol üstlenerek tüm dünyada ses getirmeyi planlamaktadır.

Argela, %100 yerli çözümlerinden NPM/CEM ile uluslararası müşterilerine bir yeni operatör daha ekledi

Yurt dışında NPM (Şebeke Performans Görüntüleme) ve CEM(Müşteri Deneyimi Yönetimi) ürünlerinin satışına yönelik çalışmalarına devam eden Argela, 2019 yılında da pek çok görüşmede bulunmuş ve ortaklıklar geliştirmiştir. Afrika’nın en büyük mobil operatörlerinden Ethio Telecom (Etiyopya)’un geçen yıl açtığı NPM/CEM ihalesini kazanan Argela projeye başlamıştır. 2019 yılında da Azerbaycan’ın lider operatörü Azercell tarafından açılan ihaleyi kazanarak büyük bir başarı elde eden şirket, her iki ülkede de ürünlerin kurulumlarına tüm hızıyla devam etmektedir.

Argela’nın NPM çözümü kablolu ve kablosuz hizmet sağlayıcılarına anlamlı veriler sunarak uçtan uca şebeke performanslarını, detaylı müşteri davranışını ve hizmet kalitesini görüntülemesini ve belli bir seviyede tutmasını sağlamaktadır. Bu amaçla mobil, sabit ve IP şebekesindeki çok sayıdaki protokol için sinyalleşme ve veri probe’ları geliştirilmiştir.

NPM çözümü, gerçek zamanlı olarak çalışan probe’ları vasıtasıyla, şebekenin uçtan uca ve gerçek zamanlı görüntülenmesi ile şebeke kaynaklarının etkin kullanılmasını sağlamaktadır. Çözüm; kolayca ulaşılabilen, geniş bir performans metrikleri ve raporlama setine sahip olmakla birlikte, dağıtılmış mimarisi hızlı ve etkili sorgu zamanları elde edilmesine olanak tanımaktadır. NPM sisteminin ürettiği veriler, gerçek zamanlı olarak CRM sistemlerine ve düzenleyici kurumlara gönderilebilmektedir.

CEM çözümü ise ses, veri erişimi, veri kullanımı, mesajlaşma gibi şebekelerde müşterilerin deneyimleri hakkında anlamlı analizler ile davranışsal bilgiler sağlamaktadır. Operatörlere, müşterilerinin bireysel seviyede aktivitelerini gerçek zamanlı olarak gözlemleyebilme imkanı sunan bu çözüm, daha ileri analiz ve müşteri hizmetlerinin hızlandırılması ve iyileştirilmesi için kullanılmaktadır.

Argela’nın dördüncü nesil mobil iletişim teknolojilerine katkıları artarak devam etmektedir.

Dördüncü Nesil Haberleşme Sistemi Geliştirme (ULAK) projesi

2013’te ilk defa telekomünikasyon dışında bir sektöre yönelen Argela, fikir anlamında temelini atıp olgunlaştırdığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın (SSM) Dördüncü Nesil (4G/LTE) Haberleşme Sistemi Geliştirme (ULAK) Projesi’ni yapmaya uygun görülmüştür. Proje kapsamında Argela, iş ortakları Netaş ve Aselsan ile birlikte dördüncü nesil mobil iletişim teknolojilerine sahip baz istasyonlarının tüm donanım ve yazılım bileşenlerini yurt içinde geliştirmiş ve başarı ile teslim etmiştir. Proje kapsamında geliştirilen LTE teknolojili baz istasyonlarının ilk kısmı Mayıs 2018’de Kars’ta hizmete sunulmuştur. Faz-1 ve Faz-2 kapsamında toplam 834 ULAK baz istasyonu kurulmuş, 665 adedi aktif ve Evrensel Projesi’nin bir parçası olarak hizmet vermektedir. İstasyon sayıları gün geçtikçe artmaktadır.

Argela, ULAK Projesi’nin sahada başarılı bir şekilde çalışmasını takiben, operatörlerin ihtiyaç duydukları ilave özelliklerin geliştirilmesine yönelik çalışmalarını Faz-2 kapsamında sürdürmektedir.

Yeni nesil projeler

Argela, Türkiye’deki birçok üniversite ve dünyanın önde gelen kuruluşlarıyla gerçekleştirdiği çalışmalarla geleceğin dünyasında kilit rol oynayacak teknolojiler geliştirmektedir.

Bu çalışmalar arasında 5G, yazılım tanımlı ağlar, ağ fonksiyonlarının sanallaştırılması, siber güvenlik, kendi kendini organize eden mobil şebekeler ve büyük veri işleme gibi yeni nesil teknoloji projeleri bulunmaktadır.

Argela yerli ve milli çözümlerini arttırmak için yatırımlarına devam ediyor

Argela, Türkiye’de kullanılan teknolojilerin yerlileştirilmesine verdiği katkılara devam etmektedir. 2019 yılı başında, Türk şirketlerinin sahipliğinde kurulan Otak A.Ş.’ye %20 hisse ile ortak olan Argela, şirketin geliştireceği teknolojiler ve küresel satış faaliyetleri konularında aktif rol almayı hedeflemektedir. Gelecek nesil siber güvenlik ve telekomünikasyon teknolojileri için araştırma, geliştirme ve inovasyon faaliyetleri yürütme; aynı zamanda geliştirdiği fikri mülkiyetlerle hem Türkiye’de hem de dünyada gelecek nesil siber güvenlik teknolojileri konusunda katma değer yaratma hedefiyle kurulan Otak, faaliyetlerine başlamıştır.​

Lütfen kişisel notunuzu ekleyin Eklediğiniz notları sadece siz görebilirsiniz.
GÖNDER

Bu sayfadaki notlarınız