Menüye ulaşmak için tıklayınız Sayfa içeriğine ulaşmak için tıklayınız

Sebit

argela Kuruluş Yılı: 1988

Faaliyet Alanı: Online Eğitim İçeriği

Türk Telekom Ortaklık Payı: 100%

Web Sitesi: www.sebit.com.tr

Türkiye’nin öncü eğitim teknolojileri şirketi SEBİT, 30 yılı aşan Ar‑Ge deneyimi ve uluslararası çözümleriyle geleceğin eğitim dinamiklerini şekillendirmektedir.

Türkiye’nin öncü eğitim teknolojileri şirketi SEBİT, Türk Telekom ile sinerjiden aldığı güç ve teknolojinin yenilikçi kullanımıyla, eğitimde dönüşüme katkıda bulunmaktadır.

Bir Türk Telekom iştiraki olan SEBİT, 1988’deki kuruluşundan bugüne geliştirdiği eğitim çözümleriyle yalnız Türkiye’de değil, yurt dışında da aktif olarak hizmet vermektedir. Şirket, bu kapsamda, toplumsal fayda ve bireylerin eğitim ihtiyaçlarına özel, ulusal ve uluslararası çözümler sunmaktadır.

Türkiye’de birçok ilke imza atan SEBİT’in ürün ve hizmet portföyü sürekli genişleyerek eğitimde dönüşüme yön vermeye devam etmektedir.

SEBİT’in, Ankara ODTÜ Teknokent’te ve ABD Arizona Devlet Üniversitesi Skysong İnovasyon Merkezi’nde 240 profesyonelden oluşan güçlü kadrosuyla geliştirdiği eğitim ürünleri, tüm dünyada öğrenci ve öğretmenler tarafından kullanılmaktadır.

Çalışmalarını yetkin ve yaratıcı insan kaynağıyla sürdüren ve öncülüğünü çok sayıda ödülle kanıtlayan SEBİT, birçok uluslararası eğitim otoritesi tarafından, dünyanın en iyi eğitim teknolojileri şirketlerinden biri olarak gösterilmektedir.

Milyonlarca öğrenci ve binlerce öğretmenin hayatına değer katan çözümler

2007 yılında Türk Telekom Grubu’na katılan SEBİT, mobil bilişim ve internet teknolojilerini de kullanarak tasarladığı yeni hizmet ve ürünleriyle; eğitimin her aşamasında öğrenmede fırsat eşitliği ve ürün zenginliği sunmayı, aynı zamanda katılımcı eğitimin önündeki engelleri kaldırmayı hedeflemektedir.

SEBİT’in geliştirdiği ürün ve hizmetler Fatih Projesi kapsamında 2015 yılından beri milyonlarca öğrenci ve yüzbinlerce öğretmenin kullanımına sunulmaktadır. 2018 yılında ise;

İçerik Çalışmaları: Fatih Projesi’nin resmî portalı niteliğindeki Eğitim Bilişim Ağı - EBA’da (www.eba.gov.tr), MEB tarafından açıklanan yeni öğretim programları kapsamında, tüm sınıf düzeylerinde ders içerikleri ve soru-sınav güncellemeleri yapılmıştır. Ek olarak, İngilizce 3. Sınıf içerikleri eklenmeye başlanmıştır. Önümüzdeki faaliyet döneminde de bu güncellemelerin yapılmasına ve yeni içeriklerin eklenmesine devam edilmesi planlanmaktadır.

VSınıf: SEBİT tarafından, sınıfta etkin ders işleyişini sağlamak üzere geliştirilen “Etkileşimli Sınıf Yönetimi” yazılımı “VSınıf”, okullardan gelen geri bildirimlerle 2018 yılında güncellenmiştir. Diğer taraftan, öğretmenlerin de dijital içerik geliştirme sürecine dâhil olabilmelerine olanak sağlamak üzere EBA’da açılmış olan, SEBİT’in “İçerik Geliştirme Ekosistem Platformu” da öğretmenler tarafından aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

Mesleki Gelişim: EBA Mesleki Gelişim’de mesleki gelişim gruplarının oluşturulması, içeriklerle ilgili iyileştirme ve güncelleme çalışmalarının yapılması, faaliyet döneminde de sürdürülmüştür. Öğretmenlerin uzaktan eğitim alabilmelerine olanak sağlayan e-kurs yapısının yanı sıra canlı eğitimler için gerekli analizler ve sistem tasarımları da tamamlanmıştır. EBA Mesleki Gelişim alanıyla ilgili çalışmalar, önümüzdeki faaliyet döneminde de devam edecektir.

VCollab: SEBİT’in yenilikçi bir yaklaşımla tasarlayıp geliştirdiği sosyal öğrenme platformu VCollab’ın kullanımına bağlı performans iyileştirmeleri ve özellik geliştirme çalışmaları devam etmektedir. VCollab duvar yapısı, EBA Mesleki Gelişim çalışma alanına da uyarlanmıştır.

Türkiye’nin ilk ve tek kişiselleştirilmiş üniversiteye hazırlık çözümü Raunt

Türkiye’nin ilk ve tek kişiselleştirilmiş üniversiteye hazırlık ürünü Raunt, SEBİT tarafından hem bireysel pazara yönelik hem de özel okul ve temel liselerdeki üniversite adaylarının kullanımı için geliştirilmiştir. 2015’te kullanıma sunulan ürün, yıllar içerisinde yapılan geliştirme ve iyileştirme çalışmalarıyla birlikte, bugün, özel okullarda 9’dan 12. sınıfa kadar tüm lise sınıflarında kullanılmaktadır.

Raunt, www.raunt.com web sitesi ve Raunt Cep Uygulaması üzerinden sunduğu kişiselleştirilmiş çalışma planlaması, “Akıllı Öneri Sistemi”, zengin dijital ve basılı içeriğiyle, adayları üniversite sınavına eksiksiz bir şekilde hazırlamaktadır.

2018-2019 eğitim ve öğretim yılında, Türkiye’nin üniversiteye hazırlıkta en köklü ve deneyimli yayıncılarının SEBİT tarafından seçilen kitapları Raunt’a dâhil edilmiştir. Raunt bu iş ortaklığıyla, kullanıcılarına Türkiye’nin üniversiteye hazırlıkta en güçlü yayınevlerinin bir arada bulunduğu, dijital ve basılı yayınların bütünleşik yapısıyla öğrencilerin performans değerlendirmelerinin anında görülebildiği ayrıcalıklı bir üniversiteye hazırlık ortamı sunmaktadır.

Eğitim teknolojilerinde yepyeni bir dönemi başlatan SEBİT VCloud

2017-2018 eğitim öğretim yılında özel okulların kullanımına sunulan Türkiye’nin ilk Yeni Nesil Eğitsel Paylaşım ve İş Birliği Platformu SEBİT VCloud, özel okulların eğitim ortamını hızla dönüştürmek için SEBİT tarafından tasarlanmıştır. Eğitim teknolojilerinde yepyeni bir dönemi başlatan ürün, 300’e yakın özel okulda, toplam 100 bin civarında öğrenci, öğretmen ve yönetici tarafından kullanılmaktadır.

SEBİT VCloud’la öğrenciler; kişiselleştirilmiş bir eğitim yaklaşımıyla sürece katılmaktadır. Katılımcılar, iş birliğine dayalı öğrenme ortamlarında sosyal ve akademik birikimlerini, kapsamlı Ar‑Ge çalışmaları sonucunda 2018’de ürüne dâhil edilen “e-Portfolyo”yla geleceğe taşımaya başlamıştır.

Öğretmenler ve öğrenciler için etkileşimli içerik oluşturma sistemi VFabrika

Kodlama bilgisi gerektirmeden, görsel programlama birimlerinin yardımıyla e-içerik üretimi yapılabilmesi için geliştirilen VFabrika’ya, gömülü elektronik sistemlerin (Arduino) programlanabilmesini sağlayan özellikler eklenmiştir. Bu yeni özellikler sayesinde gerçek hayattaki sensörlerden gelen verilerin işlenebileceği uygulamalar geliştirme imkânı sağlamıştır. Ek olarak, android üzerinde geliştirilen bir uygulamayla, gömülü sistemlerin uzaktan kumanda edilebilmesi de olanaklı hâle getirilmiştir.

Eğitsel uygulama marketi VStore

SEBİT VCloud kapsamında, hizmet verilen kurumsal okullara özel bir uygulama marketi oluşturulmuştur. VStore üzerinden SEBİT’in iş ortaklarının ürün ve hizmetlerinin okullardaki öğrenci, öğretmen ve velilere ulaştırılması sağlanmış, aynı zamanda yeni bir bireysel satış kanalı oluşturulmuştur.

Sınırsız sayıda matematik sorusu için akıllı soru üretme sistemi DinamikMAT

DinamikMAT, Türkiye’nin ilk ve tek “akıllı soru üretme sistemi”dir. 5, 6, 7 ve 8. sınıf matematik dersinde, kısa cevaplı ve çoktan seçmeli sınırsız sayıda soru oluşturma özelliği bulunmaktadır. MEB öğretim programındaki kazanımlarla uyumlu olarak hazırlanmış binlerce soru tipinden her biri, DinamikMAT’ın algoritmasıyla türetilebilme özelliğine sahiptir. Böylece, istenilen soru tipinden sınırsız sayıda soru elde etme olanağı sunmaktadır. Öğretmenin gönderdiği çalışmalarda sorular, her kazanımları ölçen, zorluk seviyeleri değişebilen, farklılaşmış çalışmalar olarak öğrenciye ulaşmaktadır.

Okuma hızını bilimsel yöntemlerle arttırmak için Hızlıgo

Okuma hızını bilimsel yöntemlerle arttıran online hızlı okuma sistemi Hızlıgo, 2018 yılı Eylül ayında yeni arayüzü, arttırılmış kişiselleştirme özellikleri ve kullanıcının seviyesine göre uyarlanan akıllı çalışma sistemiyle güncellenmiştir. Anlam kaybı yaşamaksızın okuma hızını arttıran Hızlıgo’da metinler yaşa uygun olarak, 5-12. sınıf öğrencileri ve yetişkinler için uygun uzunluk ve zorluk derecelerinde hazırlanmıştır. Sistem, merkezî sınavlarda uzun paragraf sorularının çözümünde öğrencilerin zaman kazanmasını sağlarken, örnek metinlerin sınıf seviyelerine uygun ve müfredat uyumlu olarak farklı derslerden seçilmiş olması, göz egzersizi yaparken aynı zamanda ders tekrarına fırsat vermektedir.

SEBİT’in uluslararası faaliyetleri ve iş birlikleri

SEBİT, teknolojinin yenilikçi ve etkin kullanımıyla eğitim teknolojilerinde dünyada öncü şirketlerden biri olma yolunda ilerlemektedir. Şirket, geliştirdiği ürünlerle bu güne kadar pek çok ülkede yer almıştır.

Microsoft’la birlikte, küresel ölçekte satış iş birliği programı çerçevesinde, VCloud ürünü “Co-Sell Ready” hâline getirilmiş olup birlikte satış yapılması üzerine çalışmalar sürdürülmektedir.

Kenya’nın en büyük mobil operatörü olan Safaricom’la SEBİT VCloud ve Adaptive Curriculum ürünlerinin, Kenya okullarında kullanımı konusunda model geliştirme çalışmaları devam etmektedir.

Ocak ayında Maarif Vakfı’yla imzalan anlaşmayla, Vakfın İngilizce eğitim veren yurt dışı okullarında Adaptive Curriculum’ın pilot uygulamaları gerçekleştirilmiştir.

Oyun temelli öğrenme platformları için AB Projesi BEACONING

SEBİT, 2016’da başlayan BEACONING Projesi kapsamında, özellikle öğrenme analitiği fonksiyon ve ara yüzlerinin tasarımında rol almıştır. 2018’de ODTÜ Geliştirme Vakfı Okulları’nda projeye ilişkin bir pilot uygulama yapılmıştır.

Yaşları 12-16 aralığında değişen çocuklar; Coventry, Barselona, Madrid, Porto, Milan, Nantes, Paris, Bükreş, Bremen, Edinburgh, Varşova, Ankara, Haywards Heath ve Singapur’da aynı anda, keşfetmenin ve öğrenmenin merkezde olduğu, eğlenceli bir kentsel oyun deneyimi yaşamış ve amacı çevre bilincini geliştirmek olan etkinlik başarıyla sonuçlanmıştır.

1-1 eğitim modeli için yükseköğretimde sosyo-teknik tasarım

SEBİT, MEB-FATİH Projesi için geliştirdiği 1-1 eğitim modelini, yükseköğretime uyarlamak üzere bir sosyo-teknik tasarım gerçekleştirmiştir.

2016 yılında başlayan ve Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen proje, dünyada yeni bir yaklaşım olan topluma hizmet odaklı bir yükseköğretim sisteminin dijital teknolojilerle bütünleşik olarak tasarlanmasını ve uygulama yol haritalarının çıkarılmasını kapsamaktadır.

Projenin kapanış toplantısı, Eylül ayında Kayseri’de geniş bir katılımla gerçekleştirilmiştir. SEBİT, AGÜ Yükseköğretimde Sosyo-Teknik Üniversite Eğitim Sistem ve Süreç Tasarımı Projesi kitapçığının hazırlanmasına katkıda bulunmuş ve bu kitapçık üniversiteye teslim edilmiştir.​​​​​

Lütfen kişisel notunuzu ekleyin Eklediğiniz notları sadece siz görebilirsiniz.
GÖNDER

Bu sayfadaki notlarınız