Menüye ulaşmak için tıklayınız Sayfa içeriğine ulaşmak için tıklayınız

Ar-Ge ve Teknoloji

2017 yılı Ar-Ge Merkezi faaliyetler kapsamında elde edilen çıktılar şu şekilde özetlenebilir;

  • 2017 yılında Türk Telekom Ar-Ge Merkezi personel sayısı 2016 yılına göre iki katına çıkarılmıştır.
  • 2017 yılında toplam 153 ulusal patent başvurusu yapılmıştır. Ayrıca, bu yıl Quantum Computing alanında bir adet uluslararası patent başvurusu yapılmıştır. 2013 yılında başvurulan bir adet ABD patent önerisi de yine bu yıl tescillenmiştir.
  • 2017 yılı içerisindeki akademik yayın sayısı 27’dir.
  • 2017 yılı içerisinde bir AB projesi tamamlanırken iki AB ve üç TÜBİTAK Projesi başlatılmıştır. Beş AB ve dört TÜBİTAK Projesi ise değerlendirme aşamasındadır.

Başlatılan AB projelerinden biri olan Clear5G Projesi H2020 kapsamında, 5G ve ötesi araştırmaları alanında proje alan ilk Türk operatör firma Türk Telekom olmuştur. 12 firmanın ortak olarak yer aldığı ve Sanayi 4.0’a yönelik 5G’nin dikey uygulamalarından olan makineler arası iletişim tabanlı geleceğin fabrikaları teknolojilerinin geliştirileceği projede Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin yanı sıra Argela da yer almaktadır.

Firewall Sistemleri Dönüşüm Projesi

Şirket’in kritik ağlarını koruyan ve müşterilere kurumsal güvenlik hizmetleri sunulan firewall sistemleri proje kapsamında daha kapasiteli cihazlar ile değiştirilmiş ve değişiklik ile yeni ihtiyaçları da karşılayan güncel güvenlik katmanına sahip olunmuştur. Proje kapsamında 20 firewall’in yenilenmesi gerçekleştirilmiştir.

ONF (Open Networking Foundation)

Türk Telekom yeni nesil ağ sistemlerinin ve iletişim teknolojilerinin geliştirilmesi konusunda dünyanın önde gelen açık platformlarından biri olan ABD merkezli ONF’nin (Open Networking Foundation) yönetimine girmiştir. Google, AT&T, Deutsche Telekom, Verizon, Samsung gibi dünya devleriyle birlikte Türk Telekom da telekomünikasyon sektöründeki en son gelişmelerin izlendiği, yeni teknolojilerin geliştirildiği bu açık platformun Yönetim Kurulu’nda yer alarak, projelere yön verecek ve hatta telekomünikasyon ekosisteminin yapısını değiştirecektir.

Türk Telekom, Yazılım Tanımlı Ağ (SDN) ve Sanallaştırma (NFV) teknolojileri için açık kaynaklı teknolojiler/projeler yürüten bu organizasyona ortak olarak katılmıştır. Türk Telekom olarak telekomünikasyon sektöründeki en son gelişmelerin izlenmesi ve bu teknolojilerin gelişimine yön vererek katkıda bulunulması hedeflenmektedir. Bu kapsamda ONF’in teknoloji/projelerine katkı ve müşterilere de bu yeni nesil teknolojiler ile daha kaliteli servisler verilmesini sağlama amacıyla Argela ile ortak olarak çalışmalar yürütülmektedir.

5G ve Yeni Nesil PON

Türk Telekom, Nokia ile birlikte Ağustos ayında 5G ve Yeni Nesil PON demolarını eş zamanlı gerçekleştirerek dünyada bir ilke imza atmıştır. Söz konusu demoların ardından; 5G ve yeni nesil PON demoları ile fiber kablonun olduğu yerlerde PON ile veri taşıma kapasitesini 21 kat artırılabileceği ortaya konmuştur. Sabitte PON teknolojisi kullanılarak tek fiber kılı üzerinden 102 Gbps trafik geçirilirken, 5G Mobil demosunda daha yüksek internet hızına ulaşmayı sağlayan mmWave (milimetre dalga) teknolojisi de test edilmiştir.

Yüksek veri hızının 5G kullanıcı deneyimlerine nasıl yansıdığının gösterildiği mobil 5G demosunda yüksek transmisyon altyapısı ile donatılmış 5G teknolojisinin önde gelen uygulama alanlarından olan Nokia’nın OZO adlı artırılmış gerçeklik kamerası kullanılmıştır. OZO’nun 360 derece profesyonel olarak kaydettiği video görüntüleri yine artırılmış gerçeklik gözlükleriyle deneyimlenmiştir. Demoda, Endüstriyel ortamlar için 5G’nin “düşük gecikme” özelliği, 5G teknolojisi kullanan üç robotun aynı anda ve uyum içinde yalnızca 1 milisaniye gecikmeli olarak çalışmaları ile gösterilmiştir. Bu sonuç, sanayi üretiminden gerçekleştirilecek ameliyatlara yeni bir ufkun kapılarını da aralamıştır.

Merkezileştirilmiş Radyo Erişim Şebekesi (C-RAN) Teknolojisi

Türk Telekom Türkiye’de Şubat ayında ilk kez C-RAN teknolojisi ile farklı baz istasyonlarının hücreleri arasında da taşıyıcı birleştirme gerçekleştirmiştir. Testlerde veri yükleme hızının yanı sıra veri indirme hızını iyileştiren özellikler de denenmiştir.

Bu teknolojiyle özellikle konser alanları, büyük meydanlar gibi iletişim trafiğinin yoğun olduğu yerlerde, bağlantı hızı ve hizmet kalitesinin iki kata kadar artması hedeflenmektedir.

Mobil Dünya Kongresi 2017 Türk Telekom 5G Demosu

Türk Telekom, Nokia ile Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC 2017) gerçekleştirdiği 5G demosunda, 5G teknolojisinin geniş katılımlı ve büyük etkinlik alanlarında nasıl daha akıllı ve yüksek güvenlikli hale getireceğini uygulamalı olarak göstermiştir.

Huawei Mobil Dünya Kongresi (MWC)

Türk Telekom ve Huawei, Mobil Dünya Kongresi (MWC)’nde yeni nesil bulut şebeke mimarileri, anten teknolojileri, nesnelerin interneti konularının yanı sıra, kamu güvenliğine önemli katkılar sağlayacak yeni teknolojilerin geliştirilmesi alanlarında iş birliği yapacağını duyurmuştur.

CommiTT Uygulaması

Türk Telekom mühendisleri tarafından geliştirilen CommiTT uygulaması, dünya çapında bir başarıya imza atmıştır. Mobil ses ve data trafiğini yöneten, cihaz konfigürasyonlarının otomatize edilerek daha verimli bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan CommiTT, ICMG tarafından düzenlenen Bilgi Teknolojileri Mimarisi Mükemmeliyet Ödülleri 2017’de Müşteri Odaklı İş Modelleri kategorisinde birincilik ödülü almıştır. uSON Destekli Yönetilen Hizmetler ile (uSON Powered Managed Services) 2017 Global Telecom Awards etkinliğinde En Yenilikçi Yönetilen Hizmetlerden (Managed Services Innovation of the Year) ödülü alınmıştır.

PİLOT Girişim Hızlandırma Programı

Türk Telekom girişimciliğe destek olmak, yenilikçi girişimlerle iş birliği yaparak ekonomik fayda yaratmak amacıyla 2013 yılında PİLOT girişim hızlandırma programını başlatmıştır. Türkiye’de özel sektör tarafından hayata geçirilen ilk girişim hızlandırma programı olan PİLOT’un tamamlanan beş döneminde 2.000’e yakın başvuru alınmış ve programdan toplam 45 girişim mezun olmuştur. Mezun olan 45 girişime toplam 2 milyon TL nakit desteği sağlanmıştır.

PİLOT’un beşinci dönemi

Türk Telekom, PİLOT’un beşinci döneminde aralarında artırılmış gerçeklik, yapay zeka gibi ileri teknoloji uygulamaları geliştirenlerin de bulunduğu 10 girişime destek oldu. PİLOT’un beşinci dönemini başarı ile tamamlayarak programdan mezun olan Artiwise, Birfatura, Frizbit, Mobilya Takip, Nara, Optiyol, Propars, SaltCommerce, Vexrob ve Visar ekipleri 75’er bin TL nakit desteğinden faydalanırken Türk Telekom ile iş birliği fırsatlarını değerlendirme imkanı da yakalamıştır. Ekipler, program kapsamında iş modeli geliştirme, büyüme modelleri, çevik geliştirme, dijital pazarlama, satış ve yatırımcı sunumu gibi konularda toplam 80 saat eğitim almıştır. Türk Telekom’un uzman profesyonelleri ve girişimcilik ekosisteminin başarılı isimleri ile çalışma imkânı bulan ekipler, program boyunca toplam 100 mentor ile 300 saat mentor görüşmesi gerçekleştirmiştir.

Ekipler ayrıca ofis alanı imkânından, 100 bin ABD Doları değerinde bulut hizmetlerinden, projelerinin tanıtımı için iletişim desteğinden ve mobil iletişim paketinden de faydalanmışlardır. Program sonunda doğrulanmış bir iş modelini esas alan “Ana Fonksiyonlara Sahip Ürün (MVP)” ortaya çıkaran ekipler geliştirdikleri MVP ve iş modelini, program sonunda düzenlenen ve Türkiye girişimcilik ekosisteminin önde gelen yatırımcılarının katıldığı ‘Demo Day’ etkinliğinde sunmuşlardır. PİLOT’un beşinci dönemi kapsamında düzenlenen “Demo Day” etkinliğinde açılış konuşmasını yapan Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany, girişimciliğin ekonomik büyüme ve işsizlikle mücadele alanında ülke ekonomisi için büyük önem taşıdığını belirterek, “Henüz fikir aşamasındaki girişimlerden, ürünün ticari hale getirildiği büyüme potansiyeli taşıyan girişimlere kadar girişimciliğin her aşamasını kapsayan bir destek anlayışımız var. Kurumsal girişim Sermayesi şirketiyle girişimciliğe verdiğimiz desteği bir üst aşamaya taşıyoruz. Ayrıca çok yakında girişimcilik için yepyeni bir imkan daha sunacağız. Girişimcilere, fikir sahiplerine, mucitliğe, inovasyona merakı olan herkese kapımızın açık olduğu, yeni bir platform oluşturuyoruz. Şu anda inşaatı süren bu yeni platformumuz, girişimciliği dert edinenlerin buluşma noktası olacak” demiştir.

Türk Telekom, ilerleyen yıllarda da yeni girişimleri ülke ekonomisine kazandırabilmek, girişimlerin beklentilerini en üst seviyede karşılayabilmek ve Türkiye’yi bölgenin girişimcilik merkezi yapabilmek adına ekosisteme ve girişimlere verdiği desteğine devam edecektir.

Lütfen kişisel notunuzu ekleyin Eklediğiniz notları sadece siz görebilirsiniz.
GÖNDER

Bu sayfadaki notlarınız

FAALİYET RAPORU

PDF

ÖZET BİLGİPDF (912KB)

FAVORİLERİM & NOTLARIM

Twitter'da Takip Et