Menüye ulaşmak için tıklayınız Sayfa içeriğine ulaşmak için tıklayınız

Tarihçe

Tümünü Göster
1840
1909
1994
1995
2004
2005
2006
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019

1840

Posta ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla daha sonraki yıllarda telekomünikasyon hizmetlerini de sunan Posta Nezareti kuruldu.

1909

Telefon hizmetlerinin de eklenmesi ile kurum, PTT Nezareti’ne dönüştürüldü.

1994

Türk Telekomünikasyon A.Ş. 30 Haziran’da kuruldu.

1995

24 Nisan’da PTT’deki telekomünikasyon ve posta hizmetleri birbirinden ayrılarak PTT’nin telekomünikasyon hizmetleriyle ilgili tüm personel, varlık ve yükümlülükleri; hisselerinin tamamı Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’na ait olan Türk Telekom’a transfer oldu.

2004

19 Şubat’ta Türk Telekom’un GSM Operatörü Aycell ile İş-TİM’in birleşmesi sonucu TT&TİM İletişim Hizmetleri A.Ş. kuruldu. TT&TİM İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin ticari unvanı 15 Ekim’de Avea İletişim Hizmetleri A.Ş. (Avea) olarak değiştirildi.

2005

Türk Telekom’un özelleştirilme çalışmaları 14 Kasım’da tamamlanarak %55 hissesi Ojer Telekomünikasyon A.Ş.’ye devredildi.

2006

Türk Telekom iştiraki TTNET kuruldu ve 14 Mayıs’ta internet servis sağlayıcı lisansı alarak faaliyetlerine başladı.

Türk Telekom, 15 Eylül’de İş-TİM’in %40,56 oranındaki hissesini 500 milyon ABD Doları karşılığında satın alarak Avea’daki (yeni adıyla TT Mobil) hisse oranını %81,12’ye yükseltti.

2008

Türk Telekom hisselerinin %15’lik payı 15 Mayıs’ta halka arz edilerek İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başladı. İşlem, o dönem Türkiye’de son 4 yılda gerçekleşen en başarılı halka arz olarak kayıtlara geçti.

2009

Türk Telekom’un iştiraki Avea, başarılı bir şekilde 3G hizmetleri vermeye başladı.

2010

Türk Telekom, Orta ve Doğu Avrupa bölgesinin önde gelen toptan kapasite sağlayıcısı Invitel International’ı (yeni adıyla Türk Telekom International) bünyesine kattı.

2011

Türk Telekom, CDP’ye (Carbon Disclosure Project/Karbon Saydamlık Projesi) karbon salımını raporlayan Türkiye’den ilk telekomünikasyon şirketi oldu.

2012

Türk Telekom’un Avea sermayesindeki toplam payı %89,99’a yükseldi.

2013

Türk Telekom’un %100 hissesine sahip olduğu bağlı ortaklığı Sobee Yazılım Ticaret Ltd. Şti. bütün aktifi ve pasifi ile yine Türk Telekom’un bağlı ortaklığı TTNET A.Ş.’ye birleşme yoluyla devroldu.

2014

Türk Telekom’un yurt dışında 5 ve 10 yıl vadeli ve toplam 1 milyar ABD Doları tutarında tahvil ihracına uluslararası yatırımcılardan sekiz kat talep geldi. Bu işlem o güne kadar Türkiye’den ihraç edilen en büyük ve eş zamanlı olarak iki farklı vadede gerçekleştirilen ilk kurumsal tahvil ihracı oldu.

TTNET A.Ş., UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi maçlarının Türkiye yayın haklarını 2015-2016 sezonundan başlamak üzere üç sezon için satın aldı. Maçlar Türk Telekom Grubu yayın platformu Tivibu üzerinden yayınlandı.

2015

İş Bankası Grubu’nun sahip olduğu Avea İletişim Hizmetleri A.Ş. hisselerinin Türk Telekom’a devir işlemlerinin tamamlanması ile Türk Telekom, Avea hisselerinin tamamına sahip oldu.

Türk Telekom International, 17 ülkeyi birbirine bağlayacak SEA-ME-WE-5 deniz altı kablo konsorsiyumuna tam üye oldu.

Şirket iştiraki Avea, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 26 Ağustos’ta yapılan IMT Hizmet ve Altyapılarına İlişkin Yetkilendirme İhalesi’ne (bilinen adıyla LTE Yetkilendirme İhalesi) katıldı. Farklı frekans bantlarında aldığı paketlerle kapasitesini genişleten Avea, abone başına en geniş frekansa sahip mobil operatör haline geldi.

2016

Mobil, internet, telefon ve TV hizmetlerini tek bir kanaldan sunabilmek için Avea, Türk Telekom ve TTNET markaları “Türk Telekom” tek markası altında birleştirildi.

Türk Telekom’un iştiraki Avea (yeni adıyla TT Mobil), başarılı bir şekilde 4G hizmetleri vermeye başladı.

Türk Telekom, Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın desteğiyle; Aselsan, Netaş ve Türk Telekom’un Ar-Ge iştiraki Argela tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk yerli ve milli LTE baz istasyonu ULAK’ı şebekesine entegre eden ilk operatör oldu.

Türk Telekom, yeni gençlik markası Selfy’yi gençlerle buluşturdu.

Türk Telekom, Nokia iş birliği ile Narrowband IoT (Dar Bant Nesnelerin İnterneti) teknolojisini Türkiye’de ilk kez kendi şebekesinde test eden operatör oldu.

Türk Telekom International’ın üyesi olduğu SEA-MEWE-5 deniz altı kablo sistemi yıl sonunda hizmete girerek Asya’dan Avrupa’ya 20 bin kilometreden uzun bir mesafede 17 ülkeyi birbirine bağladı.

2017

Müşterilerine yeni nesil ödeme hizmetleri sunmak amacıyla Türk Telekom iştiraki TT Ödeme Hizmetleri A.Ş. BDDK’dan (Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu) ödeme hizmetleri lisansını aldı.

Türk Telekomünikasyon A.Ş.’de T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’na ait %6,68 (%5 B Grubu, %1,68 D Grubu) oranındaki paylar ilgili Bakanlar Kurulu kararını takiben Türkiye Varlık Fonu’na aktarıldı.

Türk Telekom’un araştırma ve geliştirme alanında faaliyet gösteren iştiraki Argela tarafından milli 5G teknolojilerinin geliştirmesi amacıyla tasarlanan 5G Mükemmeliyet Merkezi Ankara’da açıldı.

Türk Telekom, uluslararası marka değerleme kuruluşu Brand Finance tarafından Türkiye’nin en değerli markası seçildi.

Türk Telekom, yerli ve milli teknoloji geliştirme vizyonundan hareketle geliştirdiği platform özellikli dijital klavyesi Tambu’yu tanıttı.

Türk Telekom, teknolojik altyapısını geliştirerek yenilediği dijital müzik platformu Muud’u kullanıcıların beğenisine sundu.

Türk Telekom, Ödemeli TV pazarında sunduğu üstün teknolojinin ve zengin içeriğinin gücüyle pazarda ikinci sıraya yükseldi.

Türk Telekom dünya teknoloji devlerinin üyesi olduğu başta 5G ve ötesi teknolojileri tasarlayan ONF (Open Networking Foundation) platformuna ortak üye statüsü ile katılan ve yönetimine giren ilk Türk şirketi oldu.

Türk Telekom, küresel boyutta önde gelen operatörleri ve teknoloji tedarikçilerini bir araya getiren Açık Şebeke Otomasyon Platformu’nun (Open Network Automation Platform-ONAP) platin üyesi oldu.

Argela’nın, ABD’deki iştiraki olan “Netsia”, “RAN Dilimleme” teknolojisinin test platformunu Orange, Verizon ve Telefonica’da başarıyla kurdu.

2018

Türkiye’deki en büyük izleme alanı ve en yüksek kapasiteli DDoS koruma altyapısına sahip Türkiye’nin en büyük Siber Güvenlik Merkezi, Türk Telekom’un Ankara’daki yeni genel müdürlük binasında hizmete açıldı.

Türk Telekom, erken aşamada ve ölçeklenebilir şirketlere yatırım yapma odağı doğrultusunda Türk telekomünikasyon sektörünün ilk kurumsal girişim sermayesi şirketi TT Ventures’u kurdu. Şirket, ilk yatırımını Türkiye’de online sağlık hizmetleri alanının ilk girişimlerinden olan Doctor Turkey’e yaptı.

İnternet penetrasyonunu arttırmak ve satış kanallarını çeşitlendirmek amacıyla Türkiye’de bir ilk gerçekleştirilerek elektrik şirketleriyle iş birlikleri yapıldı. Tek noktadan elektrik ve Türk Telekom sabit internet paketleri satışına başlandı.

Türk Telekom’un mobil iletişim şirketi Avea’nın ticari unvanı, tek marka algısına uyumlu olması adına Haziran 2018 itibarıyla TT Mobil İletişim Hizmetleri A.Ş. olarak değiştirildi.

Türk Telekom, Turkcell, Vodafone, Türksat ve Telkoder arasında “Sabit Elektronik Haberleşme Altyapısı Kiralanması”na ilişkin iş birliği protokolü imzalandı. Protokol; sabit altyapının etkin kullanılmasını, mükerrer yatırımların asgariye indirilmesini, yeni yatırımların hızlandırılmasını, üst düzey müşteri deneyimi sunulmasını ve çevreyle ilgili konuların daha etkin bir şekilde yönetilmesini hedefliyor.

Vodafone ile aktif mobil şebeke paylaşımına yönelik ilk pilot proje çalışmaları başarıyla tamamlandı.

Türk Telekom, Türkiye’de ilk kez Süper Lig stadyumlarına kurduğu yeni MTN (Media Transport Network – Medya Taşıma Ağı) teknoloji altyapısı ile Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemine hayat verdi.

Türk Telekom hissedarlarından Ojer Telekomünikasyon A.Ş.’ye (OTAŞ) ait %55 oranındaki hisse, özel amaçlı şirket olan Levent Yapılandırma Yönetimi A.Ş.’ye (yeni adıyla LYY Telekomünikasyon A.Ş.) devredildi.

2019

Türk Telekom, Nokia iş birliği ile 5G yapay zeka, Bulut Radyo Erişim Şebekesi (Cloud-RAN) ve Wireless PON (Kablosuz Pasif Optik Ağ) teknolojilerini deneyen ilk Türk operatör oldu. Yine Nokia ile beraber Ümraniye Teknopark’ta kurduğu 5G Akıllı Fabrika test şebekesinde Türkiye’nin ilk Endüstri 4.0 denemesini gerçekleştirdi.

Türk Telekom’un bilgi teknolojileri çözümleri sağlayıcı iştiraki İnnova, Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye Programı’nda 2006 yılından bu yana aralıksız yer alan tek şirket olarak ‘Büyükler Ligi’ kategorisinde “Big Star” ödülünün sahibi oldu.

Türk Telekom, 500 milyon ABD Doları tutarındaki tahvil ihracını başarıyla gerçekleştirdi. 39 ülkeden 264 yatırımcının 5 kat talep gösterdiği tahvil ihracı, Nisan 2018’den bu yana Türk şirketleri tarafından yapılan ilk işlem olmasının yanı sıra Mayıs 2016’dan beri gerçeğe uygun değerini fiyata yansıtan ilk Türk Euro tahvil ihracı oldu.

Türk Telekom’un kurumsal girişim sermayesi şirketi TT Ventures, Türkiye’nin çocuklara yönelik ilk ve tek oyunlaştırılmış dijital eğitim platformu MentalUP’a ortak oldu.

TT Ventures, üçüncü anlaşmasını enerji dikeyinde yatırımla danışma ve mühendislik şirketi Eltemtek’in %11 hissesini satın alarak yaptı.

Türkiye’nin sağlık alanındaki en büyük kamu-özel iş birliği “Ankara Şehir Hastanesi”nin teknoloji altyapısını Türk Telekom Grubu hazırladı.

Türk Telekom’un Ar-Ge ve teknoloji şirketi Argela tarafından geliştirilen yerli ve milli mesajlaşma uygulaması LAFF’ın Beta sürümü, Android ve iOS platformları için kullanıma sunuldu.

Türk Telekom, 2014’ten bu yana yürüttüğü “İnternetle Hayat Kolay” kurumsal sosyal sorumluluk projesinin ilk fazını tamamladı. Türk Telekom, bu sürede 300’den fazla gönüllü ile 50 bin katılımcıya internet okuryazarlığı öğretti.

Türk Telekom, abonelerine 4 kat daha hızlı veri akışı sağlayan 400Gbps Ethernet teknolojisini kullanan ilk Türk operatör oldu.

Türk Telekom, Huawei ile birlikte gerçekleştirdiği 5G hız denemesinde saniyede 2.9Gbps üzeri hızlara ulaşarak dünya 5G hız rekorunu kırdı. Aynı denemede Türk Telekom, 5G Yeni Radyo Taşıyıcı Birleştirme Teknolojisi’ni ticari telefonlar ile dünyada deneyen ilk operatör oldu.

Türk Telekom, Kızılay iş birliği ile SMS üzerinden Abonelikli Bağış Sistemi’ni Türkiye’de ilk defa hayata geçirdi.

Türk Telekom, IDC Yapay Zeka Ödülleri’nde yüzde yüz yerli ve milli “Operasyonda Yapay Zeka” projesiyle birincilik ödülünün sahibi oldu.

Argela’nın, iştiraki Netsia aracılığı ile ABD Patent ve Marka Ofisi’nden 5G alanında aldığı toplam patent sayısı 31’e ulaştı.

Lütfen kişisel notunuzu ekleyin Eklediğiniz notları sadece siz görebilirsiniz.
GÖNDER

Bu sayfadaki notlarınız