Su Yönetimi

Türk Telekom’da su kullanımı ve yönetimi

Türk Telekom sürdürülebilirlik yaklaşımı çerçevesinde su kullanımını önemsiyor. Şirket su tüketimini azaltmak için çalışmalar yürütüyor ve tüketimi yakından takip ediyor.

Türk Telekom’un su tüketiminin azaltılmasına yönelik en önemli projesi Bina Merkezileştirme Projesi’dir. Bu kapsamda 2013’ten bu yana her sene bina kullanımları optimize edilerek ve içerisinde insan çalışan bina sayısı azaltılarak su kullanım miktarları düşürülmektedir. Sadece alan optimizasyonu yapılan binalarda ise ıslak hacimler gözden geçirilerek gereksiz olanlar kapatılmakta ve hem kullanım hem de bu alanların temizliklerinde harcanan su miktarları tasarruf edilmektedir.

Ayrıca, 2012 yılında ülke genelindeki tüm binalardaki bataryalara tasarruf aparatı başlık (perlatör) takılarak su daha tasarruflu kullanılmaya başlanmıştır.

Yeni projelerde yatırım maliyeti yüksek olsa da fotoselli bataryalar kullanılarak boşa akan suyun azaltılmasına katkı sağlanıyor. Ayrıca 4 senedir faaliyette olan Ankara Genel Müdürlükte bulunan “Aydınlıkevler Kule Binası”nda Gri Su Sistemi yer alıyor. Bu sistem ile lavabolarda kullanılan suyun gerekli arıtma işlemlerinden sonra tekrar tuvalet rezervuarlarında kullanılması ile su giderlerinden tasarruf yapılıyor. Yine Kule Binada yağmur suyu depolanarak peyzaj sulamasında kullanılıyor. Peyzaj sulama alanlarında ise zaman saatine göre çalışan sulama otomasyon sistemleri ile gereksiz su kullanımının önüne geçiliyor ve ihtiyaca göre asgari seviyelerde sulama yapılıyor.

Alınan aksiyonlar sonucunda Türk Telekom Grubu’nun su tüketim miktarında azalma trendi görülmüştür. 2019 yılında su tüketim miktarı 4 yıl öncesine göre %31 azalarak 389 bin metreküpe gerilemiştir. 2020 yılında ise azalış trendine ek olarak pandemi yaşanması ve yoğun olarak ev ofis düzenine geçilmiş olması, bir önceki yıla göre kullanımın %35 azalarak, yıllık 257 bin metreküpe seviyesine inmesini sağladı.

 

Yıl Tüketim Miktarı (m3)
2020 257 bin
2019 389 bin
2018 446 bin
2017 535 bin
2016 560 bin