Ortaklık Yapısı

Ortaklık Yapısı | Türk Telekom Yatırımcı İlişkileri

Türk Telekom Grubu, müşterilerine mobil, genişbant, veri, TV ve sabit ses hizmetlerinin yanı sıra yakınsama teknolojileri alanında yenilikçi hizmetler sunan, Türkiye’nin dünya standartlarında ilk ve en büyük entegre telekom operatörüdür.

Türk Telekom 2005'te özelleştirilmiş ve 2008'de halka arz edilmiş; artan verimlilik ve genişleyen hizmet yelpazesi ile sonuçlanan başarılı bir değişim sürecinden geçmiştir. Türk Telekom'un hisselerinin yüzde 60'ı Türkiye Varlık Fonu’na, %25'i Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı'na aittir. Geriye kalan yüzde 15'lik hissesi halka arz edilmiştir. Türk Telekom hisseleri Mayıs 2008 itibarıyla Borsa İstanbul'da (BİST) işlem görmektedir.

Not: Türkiye Varlık Fonu’nun halka açık kısımda %1,68 oranında hissesi bulunmaktadır.

Not: Ana ortaklık yapısında gösterilenler dışında sermayedeki payı %5'i geçen gerçek veya tüzel kişi hissedar bulunmamaktadır.

Hisse grupları ve imtiyazlı paylara ilişkin bilgiler Şirket Esas Sözleşmesi’nde yer almaktadır. İlgili sayfa için tıklayınız.

Not: Ekonomi ve güvenlik ile ilgili olarak milli menfaatin korunması amacıyla aşağıdaki konular ister Yönetim Kurulu'nda ister Genel Kurul'da onaylansa bile, C Grubu İmtiyazlı Hissenin olumlu oyu olmaksızın gerçekleştirilemez. Aksi takdirde yapılan işlemler geçersiz sayılır.

  • Ana Sözleşme değişiklikleri;
  • Yönetim kontrolünü etkileyecek oranlardaki nama yazılı hisselerin devri;
  • Nama yazılı hisselerin devrinin pay defterine işlenmesi.