İnnova

İnnova | Türk Telekom Yatırımcı İlişkileri

Kuruluş Yılı: 1999

Faaliyet Alanı: IT Danışmanlık Ürün ve Yazılım Hizmetleri

Türk Telekom Ortaklık Payı: %100

Web Sitesi: www.innova.com.tr

İnnova; sürekli değişen yoğun rekabet koşullarında, geniş bilişim çözümleri yelpazesiyle müşterilerinin ihtiyaçlarını etkin biçimde karşılayan hizmetler sunuyor.

Dijital dönüşüm yolculuğunda yerli teknoloji çözümleri

Türkiye'nin öncü bilişim teknolojisi şirketlerinden İnnova Bilişim Çözümleri A.Ş., kurulduğu 1999 yılından bugüne sunduğu yenilikçi çözümler ile müşterilerine dijital dönüşüm yolculuklarında rekabet, maliyet ve karlılık avantajı sağlıyor. İnnova, sektörün ve müşterinin ihtiyaçlarına yön verme vizyonu paralelinde, uçtan uca bilişim çözümleri sunarak müşteri deneyimini en üst seviyeye taşıyor.

2007 yılından itibaren yüzde yüz Türk Telekom iştiraki olan İnnova, yeni iş kollarına yaptığı yatırımlarla genişleyerek gücüne güç katıyor. Şirket, sayısı 1.300'ü aşan uzman ekibi ile İstanbul ve Ankara'daki merkez ofislerinin yanı sıra 12 destek ofisi aracılığıyla faaliyetlerini yürütüyor. Donanımlı çalışan kadrosuna sürekli yatırım yapan İnnova, çalışanlarının en yeni teknoloji sertifikasyonlarına sahip olmalarına özen gösteriyor.

İnnova; özel sektörde telekomünikasyon, finans, bankacılık, sigortacılık, perakende, enerji, otomotiv, üretim ve hizmet alanlarında; kamuda ise sağlık, eğitim, ulaştırma, güvenlik ve altyapı gibi birçok alanda hizmet sunuyor.

Yapay zeka teknolojileri, büyük veri, veri analitiği, IoT (Nesnelerin İnterneti), RPA (Robotik Süreç Otomasyonu) ve fintek alanlarında geniş yetkinliklere sahip olan İnnova;

 • Ödeme, sadakat ve tahsilat gibi fintek çözümleri alanında PayFlex İnnova,
 • Nesnelerin interneti alanında SkywaveIoT,
 • İdari ve yasal alacak takibinde LEGA ve ATS,
 • Uçtan uca arıza talep yönetiminde HERMES,
 • Ağ yönetim ve izleme alanında Network 360

markalarıyla hizmet veriyor.

Şirket ayrıca; Biyometrik İmza, E-Çözüm, Doküman Yönetimi, Hazine Portalı, Portal Yönetimi, Arena, Nova ile geniş bir yelpazede, uçtan uca çözümler sunuyor. İnnova, yerli ve milli ürün yazılımları ile yönetilebilir hizmetler, dış kaynak ve danışmanlık hizmetleri de veriyor. Sistem entegrasyonu tarafında donanım, kiosk ve dijital imza ve altyapı hizmetleri sunan İnnova, üçüncü taraf ürün ve hizmetlerde SAP, iş zekası, CRM, IT yönetişim, RPA ve proje yönetimi çözümlerini kullanıyor.

İnnova, yurt dışında da güçlü bir şekilde varlığını sürdürüyor

İnnova, geliştirdiği yüzde yüz yerli ve milli mühendislik ürünü teknoloji çözümleri ile Türkiye'nin milli teknoloji hamlesine büyük katkı sağlıyor. Ürün ve hizmetlerini bugüne kadar 4 kıtada 37 ülkeye ihraç eden İnnova; Katar, Kuveyt, Lübnan, Bahreyn, Cezayir, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde yürütmekte olduğu projeler ve Yunanistan'daki kiosklarıyla yurt dışında da güçlü bir şekilde varlığını sürdürüyor.

Öne Çıkan Projeler

Ağ yönetim sistemi Network 360

Yerli ağ yönetim sistemi Network 360 ile müşteriler, ağlarını tarayarak ağ üzerindeki cihazların anlık durumunu takip ediyor ve anlık durumlarına göre alarm, arıza aksiyonları oluşturulabiliyor. Karmaşık geniş ağ yapılarında topoloji kök neden bulma yeteneği ile doğru lokasyon ve cihazdaki arıza tespit edilerek saha ekiplerine anlık bilgilendirmeler yapılıyor. Mevcutta, 5 kurumda, 150 bine yakın cihaz Network 360 tarafından izleniyor.

Hermes

Hermes, İnnova'nın geliştirdiği, müşterilerin şirketleri içindeki arıza ve talep yönetimlerini yapabilmesini sağlayan yazılım ürünüdür. Hermes, herhangi bir paydaştan gelen otomatik arızalar veya kullanıcıların açtığı talep ve arızalar için belirlenen iş akış modeline göre aksiyon almaktadır. Arıza ve/veya talep türüne göre ilgili kaydın kime, ne zaman, hangi aksiyonla gideceği; kimde, hangi takımda ne kadar kalacağı ve hangi aksiyonların alınabileceği Hermes'e tanımlanarak arıza ve/veya talep kayıtlarının takibi sağlanır.

SkywaveIoT Platformu

İnnova, Endüstri 4.0 ile üretim sektörünün ihtiyacı olan süreçlerin dijitalleştirilmesi, üretim ortamının izlenmesi, önleyici ve düzenleyici otonom aksiyonların alınması için SkywaveIoT platformunu geliştirdi. Platform, kurumsal müşterilerin uçtan uca gereksinimlerini karşılıyor, altyapı, ürün ve çözümler sağlıyor.

Biyometrik İmza

İnnova'nın biyometrik imza çözümü Bioiz, yoğun imza gerektiren süreçlerle çalışan tüm sektörler için sayısız tasarruf ve güvenlik avantajları getiriyor. Bioiz; dijital belgeleri imzalamak için yazdırmaya, ıslak imzalı belgeleri arşivlemek veya göndermek için taratmaya ihtiyaç duyulmamasını sağlıyor.

Türk Telekom'da RPA Dönüşümü

Rutin işleri otomatize ederek operasyonel iş yükünü azaltmak amacıyla Türk Telekom'un muhasebe, insan kaynakları, çağrı merkezi gibi farklı birimlerinin ihtiyaçları doğrultusunda pek çok robotik süreç otomasyonu çalışması yapıldı. Bu doğrultuda İnnova RPA ekibinin desteğiyle; BA/BS formlarının otomatize edilmesi, işlem önceliklendirmeyle açıkta bekleyen hizmet taleplerinin müşteri temsilcileri için önceliklendirilmesi, direkt geçiş işlemlerinin iadesi, adli makamlardan gelen IP tespit taleplerinin otomatikleştirilmesi gibi farklı ihtiyaçlara çözümler sunuluyor.

OTOYOL A.Ş. LEGA

İcra kanalından alacak tahsilatı yetenekleri de bulunan bir hukuk süreç otomasyonu olan LEGA, telekomünikasyon, sigorta, enerji dağıtım ve otoyol/köprü işletmeciliği gibi farklı sektörlerde kurumsal müşterilerin ihtiyaçlarını karşılıyor. 2022'de tamamlanarak hizmete açılacak olan Çanakkale 18 Mart Köprüsü için yapılan anlaşma kapsamında, köprüden ihlalli geçiş, yasal süreç öncesinde ödeme takip süreçleri ve tahsilat kabulü, veri zenginleştirme ile yasal sürece hazırlık, yasal sürecin başlatılması ve yasal süreçte bütün icra/dava süreçlerinin LEGA üzerinden yönetilmesi projelendirildi.

MNG Kargo Akıllı Kabin Veri Merkezi Çözümü

Müşteri hizmetlerinde tutarlılık ve yüksek kalite hedefiyle MNG Kargo'nun eski altyapısı akıllı yönetime sahip bir veri merkezi çözümü ile modernize edildi. Yeni hizmet modeli sayesinde işletme ve bakım personelinin saha içerisinde seyahat etmek zorunda kalması sonucu oluşan yüksek maliyetlerin ve artan arıza müdahale sürelerinin önüne geçildi.

Halkbank Sıramatik Projesi

Halkbank'ın şube içi dijital dönüşümüne katkı sağlamak amacıyla Türkiye genelinde bin şubede bulunan sıramatik cihazları değiştirildi ve cihazların yönetimi sağlandı.

Valeo Yönetilen Hizmet Projesi

Valeo Otomotiv'in sistem ve network ekipmanlarının yönetimi, kurulumu ve sorun tespiti yapılıyor. Sistem ve network izleme, yerinde müdahale ve danışmanlık gibi hizmetler de İnnova uzmanları tarafından veriliyor.

ACEP

ACEP (Akıllı Teknolojilerin Cezaevlerine Entegrasyonu Projesi) ile ceza ve tevkif evlerinde mahkumların belirli bireysel ihtiyaçlarının karşılanması ve operasyonel süreçlerin yürütülmesi için koğuşlara bu işlemlerin cezaevi personeli olmadan yapılmasını sağlayan kioskların yerleştirilmesi amaçlanıyor. Kioskların kullanımı sayesinde, mahkumların koğuştan çıkmadan yakınları ile görüntülü görüşme, kantin alışverişi, e-doktor gibi işlemleri yapabilmesine olanak sağlanacak.

Türk Telekom Collaboration Tool

Türk Telekom Collaboration Tool (Yerli Online Toplantı ve Dosya Paylaşım Uygulaması), kullanıcıların video konferans, dosya paylaşımı ve anlık mesajlaşma fonksiyonlarını kullanabildiği POC (Proof Of Concept - Kavram Kanıtı) kapsamında Türk Telekom için geliştirilmiş bir uygulamadır.

SporcuyuzBiz

Gençlik ve Spor Bakanlığı için son kullanıcıların bakanlık hakkında bilgi alabildiği ve milli sporcuların lisans, takvim, federasyon faaliyetlerini takip edebildiği SporcuyuzBiz, internet sitesi ve mobil uygulamalar bütünüdür.

Yeşilay BT Danışmanlığı

İnnova, mevcut BT yapısının daha efektif, teknoloji bazlı ve sağlıklı yürütülmesi adına Yeşilay'a sistem, yazılım ve süreç danışmanlığı hizmeti veriyor.

Pusula SaaS Projesi

İnnova teknik ekipleri, Şirket'in gelecekteki portföyünde yer alacak yeni iş alanlarının başında gelen SaaS (Software as a Service) projesi ile İnnova SaaS Platformu'nu geliştirdi. Platform üzerinde yatay ve dikey sektörel çözümler konumlandırılarak KOBİ ve kurumsal segmentteki müşterilere yazılımın servis olarak sunulması hedefleniyor.

Siber Güvenlik Projeleri

Türk Telekom ve İnnova; kurumsal pazarda siber tehdit ve istihbarat, UTM (Unified Threat Management - Birleşik Tehdit Yönetimi), EDR (End Point Detection and Response - Uç Nokta Tehdit Algılama ve Yanıt), EPP (End Point Protection - Uç Nokta Koruma), MDM (Mobile Device Management - Mobil Cihaz Yönetimi) vb. alanlarda ortak ürün geliştirme ve satış kanalı oluşturma stratejisi üzerinde çalışmalar yürütüyor.

İnnova'nın 2021 yılı performansı, saygın kuruluşlarca ödüllendirildi

İnnova, Bilişim 500'den dört ödül kazandı

Türkiye'de bilişim sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin yıllık satış gelirleri baz alınarak yapılan araştırmanın 2021 sonuçlarına göre İnnova, Sistem Entegratörü ve İş Ortağı ana kategorisinin ERP (Kurumsal Kaynak Planlaması) Yazılımı, İş Uygulamaları, Ağ Donanımı ve Danışmanlık alt kategorilerinde birincilik ödüllerinin sahibi oldu. Şirket, önde gelen teknoloji şirketlerinin yer aldığı Bilişim 500 genel sıralamasında ise (satış gelirlerine göre) 24. sıradaki yerini korudu.

Deloitte Technology Fast 50 Türkiye'den Big Star Ödülü

2020 yılı verileri dikkate alınarak hazırlanan Deloitte Technology Fast 50 Türkiye Programı'nın sonuçlarına göre İnnova, Büyükler Ligi olarak adlandırılan Big Star Ödülü'nün sahibi oldu.

Webrazzi Ödülleri'nde Yılın Mobil Uygulaması kategorisinde Hayat Eve Sığar uygulamasına 2.'lik ödülü

Webrazzi okurlarının oylarıyla belirlenen Webrazzi Ödülleri 2020'de aday belirleme sürecini geçerek ilk 3 için elemeye kalan Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması, 28 bin 536 kişinin oyu ile Instagram'ın ardından ikinci sırayı alarak ödüle hak kazandı.

Finans'ın en iyilerinin yarıştığı Sardis'ten, PayFlex OKP'ye Gümüş Sardis Ödülü

Finans sektörünün en yenilikçi projelerinin değerlendirildiği Sardis Ödülleri'nde, PayFlex OKP (Ortak Kredi Platformu), Müşteri Deneyimi ve Etkileşimi bölümü Finansal Teknoloji Şirketleri kategorisinde Gümüş Sardis ödülünün sahibi oldu.

İnnova'nın iş ortaklarından kazandığı ödüller

 • Huawei Turkey Ecosystem Partner Summit 2021'de Big Project Sales Partner ve Consistent Leading Sales Partner ödülü
 • Fortinet Partner Synergy 2021 Turkey etkinliğinde SD-WAN Partner of the Year 2020 ödülü
 • McAfee'nin gerçekleştirdiği Partner Meeting 2021 etkinliğinde Rising Star Award of the Year 2020 ödülü
 • Pure Storage ile 2020 yılında gerçekleştirdiği başarılı projeler sayesinde Pure Storage Türkiye Yılın İş Ortağı ödülü
 • Veeam'in 16 Mart'ta gerçekleştirdiği Partner Summit Turkey 2021 etkinliğinde Yılın Özel Projesi ödülü
 • H3C'nin 10 Mart'ta gerçekleştirdiği Partner Kick-Off etkinliğinde 2020 Solution Sales Elite Award ödülü